دکوراسیون رستوران سنتی ایرانی | 20 ایده فوق العاده

دکوراسیون رستوران سنتی، دکوراسیون رستوران کلاسیک

دکوراسیون رستوران سنتی ایرانی | 20 ایده فوق العاده

رستوران‌های سنتی جز مکان‌هایی هستند که در اکثر شهرهای ایران وجود دارند. این رستوران‌ها دکوراسیون و منو مخصوص به خودشان را دارند. دکوراسیون رستوران سنتی از آن جهت با دکوراسیون رستوران کلاسیک فرق دارد که در آن از آیتم‌های سنتی و فرهنگی خاصی برای تزئین رستوران استفاده می‌شود و همینطور غذاهای سنتی ایرانی و محلی […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1401/01/17
دسته بندی‌: دکوراسیون داخلی ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

رستوران‌های سنتی جز مکان‌هایی هستند که در اکثر شهرهای ایران وجود دارند. این رستوران‌ها دکوراسیون و منو مخصوص به خودشان را دارند. دکوراسیون رستوران سنتی از آن جهت با دکوراسیون رستوران کلاسیک فرق دارد که در آن از آیتم‌های سنتی و فرهنگی خاصی برای تزئین رستوران استفاده می‌شود و همینطور غذاهای سنتی ایرانی و محلی سرو می‌شود.

به همین دلیل دکوراسیون این رستوران‌ها خاص است و طراحی کردنش نیاز به مهارت خاصی دارد. در این مطلب 20 ایده برای طراحی دکوراسیون رستوران سنتی را بررسی می‌کنیم.

1- استفاده از آبنما، موزاییک،‌ حوض و فواره

حوض یکی از اصلی‌ترین آیتم‌ها در معماری سنتی ایرانی است. ساختن یک حوض گرد یا چند ضلعی در رستوران و قرار دادن یک آبنما داخل آن باعث می‌شود مشتریان از صدای آب و دیدن تصویر شفاف و زلال‌اش در حوض لذت ببرند. می‌توانید کف حوض را با استفاده از موزاییک‌های رنگی بپوشانید. این کار باعث می‌شود آیتمی خاص و چشمگیر با زیبایی بصری فوق‌العاده درست کنید که دکوراسیون رستوران‌تان را خاص و به یاد ماندنی می‌کند.

2- استفاده از شیشه‌های رنگی و پنجره سنتی

شیشه و نور در معماری سنتی ایرانی نقش پررنگ و بسیار مهمی داشته است. در دکوراسیون رستوران کلاسیک از بازی با نور و رنگ استفاده زیادی می شود. شیشه‌های رنگی در باغ‌ها، کاخ‌ها و مساجد ایرانی استفاده زیادی داشته‌اند. شما هم می‌توانید با استفاده از این شیشه‌های رنگی و قرار دادن‌شان روی پنجره‌های گرد سنتی، اثری به یاد ماندنی و خیره‌کننده در فضای رستوران‌تان خلق کنید.

پنجره‌های سنتی شکل‌های خاص خودشان را دارند. این پنجره‌ها کمتر شکل چهارگوش دارند و بیشتر شکل‌های دال‌بر یا گرد دارند. تزیین کردن این پنجره‌ها با شیشه‌های کوچک رنگی که داخل گره‌چینی‌های پنجره قرار می‌گیرند، نمایی فوق‌العاده زیبا به رستوران می‌دهند.

دکوراسیون رستوران سنتی، دکوراسیون رستوران کلاسیک

3- استفاده از آینه‌کاری و کاشی‌کاری سنتی ایرانی

تزیین دیوارها و سقف در معماری سنتی ایرانی با استفاده از آینه‌کاری، سفال و نقاشی‌های سنتی انجام می‌شده است. دکوراسیون رستوران سنتی هم می‌تواند بهره‌ زیادی از این هنرها ببرد. آینه‌های رنگی در کنار آینه‌های سفید می‌توانند تالار هر رستورانی را به یک تالار شاهانه تبدیل کنند. تابلوها و نقاشی‌های سنتی انتخاب خوبی برای تکمیل این آینه‌کاری روی دیوارها هستند. کاشی‌های کف رستوران هم می‌توانند از فرم‌ها و جنس‌های سنتی پیروی کنند تا فضا کاملا هماهنگ و منطبق بر اصول معماری سنتی ایرانی شود.

درنتیجه استفاده از آینه‌کاری برای پوشاندن دیوارها و سقف، و استفاده از کاشی‌های سنتی و کفپوش مناسب برای پوشاندن کف رستوران انتخاب خوبی است و اهمیت بسیاری در جذابیت رستوران دارد.

4- استفاده از چوب

میز و صندلی چوبی ساده، پر از نقش و نگار و گره چوبی و با ساده‌ترین رنگ ممکن یادآور سادگی و یک‌رنگی سنتی ایرانیان است. این میز و صندلی‌ها احساس گرما و راحتی به مشتریان می‌دهند و تکمیل کننده دکوراسیون رستوران سنتی هستند. در رستوران‌های سنتی باید هرچه کمتر از فلز استفاده کنیم و توجه خاصی به فراهم کردن مبلمان چوبی داشته باشیم. این مبلمان چوبی مکمل پنجره‌های چوبی، شیشه‌های رنگی و نقش و نگارهای سنتی حاضر در فضای رستوران هستند و به رستوران شما هارمونی خاصی می‌دهند.

5- استفاده از گلیم، پشتی و فرش‌های سنتی

بهتر است در قسمتی از رستوران سنتی تخت‌ها یا نیمکت‌هایی فراهم کنید. برای پوشاندن این تخت‌های سنتی می‌توانید از گلیم‌ها و فرش‌های سنتی مناطق ایران استفاده کنید. گلیم‌های قشقایی، گلیم شیرکی‌پیج و دیگر گلیم‌های دست‌باف زیبایی و سادگی خاص خودشان را دارند که با عناصر دیگر دکوراسیون رستوران سنتی در هماهنگی کامل هستند. می‌توانید پشتی‌هایی هماهنگ با رنگ گلیم و قالیچه‌ها روی تخت‌ها قرار دهید. رنگ‌ها و طرح‌های این گلیم‌ها حس گرما و صمیمیت را منتقل می‌کند و مکمل خوبی برای جنس چوبی و طراحی مبلمان چوبی هستند.

6- استفاده از اکسسوری‌های سنتی

انتخاب رنگ‌های قهوه‌ای و آبی برای فضای رستوران سنتی انتخاب خوبی است. برای پوشاندن دیوراها، کف و تزییات از این رنگ‌ها استفاده کنید و اکسسوری‌ها را هم با همین رنگ انتخاب کنید. چوب و سفال‌های آبی و قهوه‌ای به همراه موزاییک‌های آبی را در اکسسوری‌ها به کار ببرید. آینه‌هایی که در رستوران می‌گذارید، گلدان‌ها، کوزه‌ها و لیوان‌های سفالی، تابلوها، چراغ‌ها و لوسترها، سماور و وسایل سنتی چای، ظروف مسی، رومیزی و پرده‌های سنتی، نقاشی‌های دیواری سنتی و غیره همه در گروه اکسسوری‌ها قرار می‌گیرند. می‌توانید دیوارها را با دیوارکوب‌های دست‌ساز، نقاشی‌های شاهنامه، اشعاری از حافظ و دیگر شاعران و هنرهای سنتی و دستی هر کدام از شهرهای ایران تزیین کنید. انتخاب درست و هوشمندانه این اکسسوری‌ها اهمیت بالایی برای داشتن یک دکوراسیون خاص دارد.

7- استفاده درست از گل و گیاه

شاید هیچ‌چیز قدرت گل و گیاه و سرسبزی در ایجاد فضایی باز و زنده را نداشته باشد. رنگ سبز، ترکیب و هارمونی گلدان‌ها و فضای سبز،‌ تاثیری خارق‌العاده روی فضای رستوران دارند. بهتر است فضای بیرون رستوران هم سر سبز باشد و ورودی رستوران هم خالی از گل و گیاه نباشد. در فضای داخلی رستوران سنتی می‌توانید با قرار دادن گلدان‌های بزرگ و کوچک مختلف و یا درست کردن یک دیوار سبز از قدرت گل و گیاه برای ایجاد زیبایی استفاده کنید.

دکوراسیون رستوران سنتی، دکوراسیون رستوران کلاسیک

8- استفاده از رومیزی‌‌های سنتی

در صنایع دستی ایرانی هنرهای پارچه‌ای و سوزن‌دوزی فراوانی وجود دارد. پته‌دوزی، خاتم‌کاری، سوزن‌دوزی‌های سنتی غرب کشور و دیگر هنرهای سنتی را می‌توانید به عنوان رومیزی و دستمال سفره استفاده کنید. با این کار زیبایی خاصی به مبلمان رستوران‌تان می‌بخشید و از هنرهای دستی کشور هم حمایت می‌کنید. البته رومیزی‌های مدرن با طرح کاشی هم برای یک رستوران سنتی مناسب هستند.

9- استفاده از ظروف سنتی

ظروف آشپرخانه و غذاخوری سنتی ایرانی مثل ظروف سفالی همدان و ظروف مسی کرمان، می‌توانند جلوه خاصی به سرویس غذاخوری یک رستوران سنتی بدهند. از این ظرف‌ها می‌توانید به عنوان اکسسوری و برای تزیین کردن محیط هم استفاده کنید. ظروف بلوری ایرانی هم برای سرو کردن نوشیدنی انتخاب خوبی هستند چون سادگی و زیبایی خاص خود را دارند و حس خوبی به مشتریان القا می‌کنند.

10- استفاده از طاقچه

طاقچه‌ها قسمت خاصی از اتاق‌های ایرانی بوده‌اند. می‌توانید از طاقچه‌ها برای قرار دادن عکس‌، نقاشی، خطاطی و دیگر اکسسوری‌ها استفاده کنید. حتی می‌توانید با قرار دادن چند گلدان روی این طاقچه‌ها فضای سبزی دوست داشتی درست کنید که دیدنش برای هر مشتری‌ جالب و دوست‌داشتی خواهد بود.

11- استفاده از صنایع دستی

صنایع دستی ایرانی کیفیت، زیبایی و تنوع خاص خودشان را دارند. برای طراحی دکوراسیون رستوران سنتی دست‌تان در انتخاب این صنایع دستی باز است. از این آثار هنری کهن می‌توانید از اکسسوری گرفته تا ظروف کاربردی استفاده کنید. سعی کنید از صنایع دستی شهری که در آن هستید حتما استفاده کنید و صنایع دستی استان‌ها و شهرهای دیگر را هم به فضای رستوران‌تان اضافه کنید.

12- استفاده درست از نور پردازی

تالار اصلی رستوران باید نور کافی داشته باشد. می‌توانید از لوسترهای بزرگ و چراغ‌های پرنور استفاده کنید تا نور کافی را برای سالن اصلی رستوران تامین کنید. برای اینکه اکسسوری‌ها و وسایل تزینی خاصی که در دکوراسیون رستوران‌تان استفاده کرده‌اید به خوبی دیده شوند، نیاز دارید نور کافی برای دیده‌شدن‌شان هم فراهم کنید. پس از نورهای متمرکزتر برای این اکسسوری‌ها استفاده کنید.

دکوراسیون رستوران سنتی، دکوراسیون رستوران کلاسیک

13- استفاده از شمع و چراغ نفتی

شمع چراغ‌های سنتی نور زیادی ندارند اما زیبایی خاص خودشان را دارند که برای محیط یک رستوران سنتی عالی هستند. شمع‌ها را می‌توانید روی میزها قرار بدهید یا روی دیوارها. چراغ‌ها نفتی را هم می‌توانید روی طاقچه قرار بدهید یا از مدل‌های دیواری استفاده کنید.

14- استفاده از دیوارپوش‌های خاص

دیوارهای کاهگلی در گذشته در بیرون و داخل خانه‌ها استفاده می‌شدند. امروزه کاهگل دیگر دیوارپوش معمولی نیست اما می‌توانید در یک رستوران سنتی از آن‌ها استفاده کنید. کاغذدیواری‌هایی با طرح‌های شاهنامه یا شعرهای سنتی‌ هم می‌توانند برای فضای داخلی یک رستوران سنتی مناسب باشند.

15- استفاده از بادگیر و دیگر المان‌های معماری ایرانی

بادگیر، کاربندی، حوض، گنبد، هشتی، حیاط داخلی، ایوان، ارسی، باغچه، زیرزمین شاه‌نشین، تقسیم بخش‌های اندرونی بیرونی، نورگیر، طاقچه و دیگر المان‌های سنتی یادآور معماری خاص سنتی ایرانی هستند. وجود این عناصر در یک رستوارن سنتی معرف فرهنگ ایرانی هستند و از لحاظ بصری زیبایی منحصر به فردی تولید می‌کنند.

16-  استفاده از ماکت‌های ابنیه تاریخی

مکان‌های تاریخی که جز میراث فرهنگی ایرانی هستند می‌توانند قسمتی از دکوراسیون رستوران سنتی شما را تشکیل دهند. می‌توانید ماکت‌های طراحی شده این ابنیه را در قسمت‌های مختلف رستوران قرار دهید. اندازه این ماکت‌ها بستگی به هدف و جایی که دارید دارد. اگر جای زیاد دارید می‌توانید از ماکت‌های بزرگ در فضای باز رستوران استفاده کنید تا مشتریان بتوانند با آن‌ها عکس بگیرند یا حتی به این ماکت‌ها وارد شوند و گردش کنند. اگر هم جای کمی دارید می‌توانید به عنوان اشیای تزیینی از این ماکت‌ها استفاده کنید.

17- طراحی ساختمان رستوران براساس معماری خانه ایرانی

خانه‌های ایرانی براساس هر منطقه معماری خاص خودشان را دارند. برای طراحی ساختمان رستوران به جایی که هستید بر اساس همان محیط خاص تصمیم بگیرید و عمل کنید. برای مثال یک رستوران شمالی مثل خانه‌های شمال کشور نباید اتاق زیادی داشته باشد و مشتریان باید در بالکن رستوران بنشینند. اگر در منطقه مرکزی یا کویری هستید باید از هشتی استفاده کنید و ساختمان رستوران را طوری بسازید که اتاق‌هایی دور تا دور حیاط داشته باشد.

18- استفاده از معماری باغ ایرانی در فضای باز مانند حیاط

باغ ایرانی معماری منحصر به فردی دارد. از این معماری می‌توانید در حیاط یک رستوران سنتی استفاده کنید. در باغ ایرانی یک جوی آب از وسط باغ رد می‌شود. باغ به چهار قسمت تقسیم می‌شود، دو طرف باغ گلگاری شده است و بعد درختان میوه پشت این گل‌ها کاشته می‌شوند. در وسط جوی آب یک کوشک قرار دارد. این کوشک را می‌توانید به عنوان قسمت وی‌آی‌پی رستوران استفاده کنید. جوی آب نهایتا به آخر باغ منتهی می‌شود که ساختمان اصلی در آن‌جا قرار دارد. چنین ساختمان و معماری خاصی می‌تواند معرف رستوران شما باشد و به برندیگ رستوران‌تان کمک زیادی بکند.

19- طراحی سقف‌ها متناسب با معماری ایرانی

سقف‌های ایرانی قسمت‌های مختلفی شامل گنبد، کاربندی و کاشی‌کاری ایرانی اسلامی متعلق به دوره‌های مختلف است. کاشی‌کاری‌هایی مانند کاشی معرق، کاشی معقل و کاشی هفت‌رنگ در سقف‌های ایرانی استفاده می‌شود. با کمک گرفتن از یک کارشناس معماری سنتی ایرانی می‌توانید طرح‌ها خاصی با این کاشی‌ها طراحی کنید. گنبد و کاربرندی هم طراحی‌های جدیدی هستند که می‌توانند رستوران‌تان را از میان رستوران‌های رقیب شاخص کنند.

20- نقاشی دیوار یا سقف متناسب با مکتب‌های نقاشی مختلف ایرانی

نقاشی‌های ایرانی سبک‌های متفاوت و جالبی دارند. این نقاشی‌ها برای سقف و دیوارهای داخلی و بیرونی رستوران استفاده کنید. مکتب‌های نقاشی ایرانی مثل مکتب شیراز و نقاشی‌های گل و مرغ، مکتب تبریز، مکتب اصفهان یا سبک قاجاری با دختران فرنگی و گل و مرغ، طراحی زیبایی برای سقف و دیوارهای یک رستوران سنتی خواهند بود. قرار دادن توضیحاتی در کنار هر کدام از این نقاشی‌ها هم می‌تواند کاری جالب باشد که نشانه حرفه‌ای بودن شما و طراحی تخصصی دکوراسیون رستوران‌تان خواهد بود.

جمع‌بندی

دکوراسیون رستوران سنتی حسی از گرما و صمیمیت را به آدم‌ها منتقل می‌کند. استفاده از چوب، فرش‌های سنتی، سماور و وسایل چای، گلیم،‌ وسایل تزینی سنتی درست کردن ساختمانی خاص و منطبق بر معماری سنتی ایرانی، همه می‌توانند فضایی خاص و به یاد ماندنی را به وجود بیاورند که در کنار طعم خاص غذاهای سنتی همیشه در ذهن مشتریان باقی می‌ماند.

ارسال پیام