طراحی محیط های اداری،رستورانی براساس روش های ارگونومی

روش ها ارگونومی

طراحی محیط های اداری،رستورانی براساس روش های ارگونومی

اگر صاحب کسب و کار ی مانند هتل، رستوران و… هستید باید بدانید که به کار گیری روش های ارگونومی می تواند به شما برای موفقیت کسب وکارتان کمک زیادی کند؛ بنابراین در این مقاله می خواهیم اصول آن را از اولین قدم تا انتها بگوییم. رنگ بندی محیطی اگر شما صاحب یک رستوران هستید […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1401/06/31
دسته بندی‌: کتاب ارگونومی در طراحی و ساخت میز و صندلی ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

اگر صاحب کسب و کار ی مانند هتل، رستوران و… هستید باید بدانید که به کار گیری روش های ارگونومی می تواند به شما برای موفقیت کسب وکارتان کمک زیادی کند؛ بنابراین در این مقاله می خواهیم اصول آن را از اولین قدم تا انتها بگوییم.

رنگ بندی محیطی

اگر شما صاحب یک رستوران هستید و یا در شرف گشایش یک رستورانید، بهتر است برای مقوله رنگ حسابی وقت بگذارید تا بهترین رنگ را برای فضای خود انتخاب کنید.

دلیل این تاکید بر روی رنگ های به کار رفته در رستوران این است که رنگ بر روی اشتها، میزان سرعت غذا خوردن، ایجاد احساس دعوت کنندگی و حتی میزان فروش شما تاثیر دارد.

این تاثیر آنقدر مهم و قابل اهمیت است که حتی باید به رنگ بندی منوی غذایی خود دقت کنید.

توجه به این نکته در انتخاب رنگ رستوران ضروری است که رنگ می تواند بر روی رفتار مشتری های شما تاثیر گذار باشد، بنابراین انتخاب رنگ درست در موقعیت درست بر روی رنگ دلخواه شما اولویت دارد.

ممکن است بعضی تئوری های رنگی به نظرتان از مد افتاده و یا قدیمی برسند؛ اما خیلی از این تئوری ها بر روی تاثیر رنگ روی اشتها توجه کامل را نشان داده اند بنابراین هنوز می توانند طبق مد روز و قابل توجه باشند.

باید برای انتخاب درست از خود بپرسیم دوست داریم مشتری این رستوران چه کاری انجام دهد و یا اینکه چه احساسی داشته باشد و در نتیجه چه رنگ هایی برای ایجاد آنچه میخواهیم در مشتری ایجاد شود مناسب است…

آیا دوست دارید نوشیدنی هایی که برای آنها می برید سریع بنوشند و از رستوران بیرون بروند و یا مدت طولانی در انجا بمانند و نوشیدنی خود را مزه مزه کنند؟

آیا می خواهید یک عصر آرام و رمانتیک برای مشتری های خود ایجاد کنید؟

آیا می خواهید احساس حضور در یک رستوران اشرافی را به مشتری های خود بدهید و یا اینکه یک فضای راحت و دوست داشتنی ایجاد کنید؟

پاسخ به تمامی این سوالات در انتخاب رنگ نهایی تاثیرگذار است و می تواند مسیری باشد برای رسیدن شما به ایده ال های رستوران و یا کافی شاپ تان

روش های ارگونومی، اصول ارگونومی

چه رنگ های مناسب رستوران است؟

آبی و بنفش رنگ نو شدن است! رنگی برای فضاهایی که می خواهند احساس رفرشی در افراد ایجاد کنند! این دو رنگ برای رستوران ها و قهوه خانه ها متعارف نیست و در واقع اشتها را سرکوب می کند، درحالی که رنگی است مناسب برای سالن های ورزشی و استخرها. اگر تاکید شما روی این است که از این دو رنگ برای رستوران خود استفاده کنید شاید بهتر باشد سایه ای از این رنگ ها را استفاده کنید.

 تاثیر رنگ سبز روی اشتها چگونه است؟

سبز رنگی است که اتصال شما به طبیعت را بیشتر خواهد کرد! احساس تمیزی و خدمات سالم و تازه از مواردی است که که این رنگ در شما ایجاد خواهد کرد. این رنگ می تواند مشتریان شما را به ماندن طولانی مدت، آرامش و صرف نوشیدنی و غذاهای تازه دعوت کند.

زرد چه تاثیری بر روی مشتریان یک رستوران دارد؟

رنگ زرد، رنگی است محرک است این رنگ اگر در جایگاه درست استفاده نشود می تواند ایجاد ناراحتی کند. زرد می تواند احساس لیمویی تازه و ترش را در ذهن ایجاد کند و یا مردم را به سریع خوردن و ترک رستوران تشویق کند. بودن این رنگ در کنار قرمز تشویق مردم به سریع غذا خوردن را بیشتر می کند. البته گاهی همین رنگ می تواند به علت انرژی که در خود دارد افراد را دعوت به داخل کند و آنها را در رستوران شما نگه دارد.

قرمز در دکوراسیون داخلی رستوران چه تاثیری دارد؟

این رنگ بهترین انتخاب برای رستوران های فست فودی است. هم نشینی این رنگ در کنار چوب های تیره می تواند یک انتخاب غنی باشد. البته اگر مقدار زیادی از این رنگ استفاده شود می تواند احساس سرعت و اینکه افراد به سرعت رستوران را ترک کنند؛ را ایجاد کند.

بازیگوشی و شادی این رنگ در کنار رنگ هایی که با انها هارمونی دارد می تواند یک انتخاب مناسب باشد. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که استفاده از قرمز در سالن های بزرگ و ضیافتی می تواند تاثیر خوب و امنی داشته باشد.

رنگ سفید، بژ، رنگ های روشن و غذا

این رنگ ها برای فضاهای تنگ و کوچک انتخاب مناسبی است. احساس راحتی و آشنایی این رنگ می تواند خوش آمدگویی به مشتریان باشد. استفاده از رنگ سفید و رنگ های هیجان انگیز در کنار این رنگ می تواند یک انتخاب امن باشد! اگر چه اگر نتوانید ترکیب مناسبی را ارایه دهید، فضایی بی روح خواهید داشت.

این تعاریف از رنگ ها یک قانون کلی است. ممکن است در دکوراسیون یک رستوران شما از این قوانین پیروی کنید؛ اما به مطلوب خود دست پیدا نکنید. چرا که در تعیین رنگ عواملی شبیه شکل فضا، تعداد افراد حاضر در رستوران، نوع مواد غذایی که در منوی خود دارید، همه و همه تاثیرگذار است. پس باید در خرید میز رستوران و صندلی رستوران دقت لازم را داشته باشید.

ارگونومی و علم ارگونومی

اصول انتخاب نوع مبلمان برای هتل ها

مبلمان راحتی از دو قسمت كلی كلاف و رویه تشكیل شده است. قسمت كلاف آن از چوب و قسمت رویه آن از پارچه یا چرم ساخته می‌شود. در ساخت كلاف مبل باید از چوب‌های سبك و مقاوم استفاده شود كه در هنگام حمل‌و‌نقل دچار مشكل نشود. باید از چوب‌های دارای گره یا پوسیدگی استفاده نشود.

مبل‌های ساخته‌شده بنابه فرم و نوع طراحی انجام‌شده دارای اجزای مختلفی می‌باشند؛ ولی به طور كلی ساختمان اصلی مبل كه آن را كلاف می‌نامند در همه آنها مشترك است. قسمت‌هایی مثل قید جلو و عقب، پایه جلو و عقب، گوشواره‌، تاج مبل كه البته اندازه استاندارد آن در مبلمان استیل و راحتی متفاوت است.

مواد تشکیل دهنده مبلمان ها بیشتر از چه چیزی است؟

اصولا ماده اصلی اجزای تشكیل‌دهنده كلاف مبل چوب است؛ ولی امروزه در ساخت كلاف راحتی از فلز نیز استفاده می‌شود. چوب مصرفی و كلاف مبل باید از چوب درجه یك و سبك باشد و عیوبی مثل گره، پیچیدگی یا پوسیدگی را نداشته باشد.باید دقت شود تا در ساخت مبلمان، تمام اجزای آن از یك نوع چوب تهیه شده باشد تا مقاومت یكسانی را نسبت به ضربه و فشار و خش داشته باشند.

در ساخت كلاف مبل رعایت استانداردهای ساخت از نظر فنی مثل اتصالات مناسب بسیار اهمیت دارد. متاسفانه بعضی از تولیدكنندگان به دلیل پوشیده بودن كلاف راحتی و اینكه قابل‌رویت برای مصرف‌كننده نیست، از مواد خوب و تكنیك مناسب جهت ساخت استفاده نمی‌كنند.

از نكات مهم دیگر در مبلمان راحتی رویه آن می‌باشد. رویه مبل از انواع مواد از قبیل پارچه و چرم طبیعی یا مصنوعی تشكیل می‌شود كه شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خود آن را در انواع رنگ‌های مختلف انتخاب كنید.ولی باز هم دقت داشته باشید كه (پارچه یا چرم) مناسب با كیفیت بالا تهیه شده باشد.

یكی از نكاتی كه باید به آن خیلی توجه داشت، مواد مصرفی در نشیمن‌گاه و پشتی است. در این قسمت‌ها از موادی نظیر اسفنج، فوم (سرد و گرم)، ویسكوز و موادی از این قبیل استفاده می‌شود. محل‌های دوخت را با دقت بررسی كنید تا جای درز نداشته باشد. به قسمت زیر مبل حتما توجه داشته باشید تا كاملا با گونی پوشیده باشد و محل‌های دوخت كاملا بسته باشد.

مبلمان اصولی ارگونومی

طراحی مبلمان تاثیری در ارگونومی دارد؟

طراحی مبلمان یكی از مهم‌ترین مسائلی است كه در هنگام ساخت باید به آن توجه شود.

ترسیم شكل و اندازه و اجزای مبل و دكوراسیون با استفاده از تفكر، تجربه، خلاقیت و نوآوری و رعایت اندازه‌های استاندارد و هماهنگی آن با آناتومی بدن انسان. در این راستا یك طراح و سازنده مبل ملزم به رعایت اندازه‌های استاندارد و اصول ارگونومی و هماهنگی آن با بدن انسان است و شما نیز باید به هنگام خرید به این اصول توجه داشته باشید تا مبل انتخابی شما هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ استحكام و دوام مورد دلخواه شما باشد.

پارچه در مبلمان

در ساختن مبلمان خصوصا مبلمان راحتی، پارچه كاربرد زیادی دارد. پارچه یكی از مواد اصلی مورد مصرف در صنایع مبل‌سازی است كه هم به عنوان پوشش‌دهنده مبلمان و هم به عنوان یكی از مواد تزئینی مهم كه زیبایی آن می‌تواند یكی از فاكتورهای اصلی انتخاب برای مشتری باشد و هم برای ایجاد راحتی در رویه‌كوبی مبل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پارچه‌های رومبلی یا رویه برای پوشش و تزئین سطح قابل دید مبل و صندلی فلزی و غیره به‌كار می‌رود. شما اصولا مبلی را می‌پسندید كه سطح خارجی آن تمام پارچه است، بنابراین پارچه‌های رویی اهمیت زیادی در انتخاب شما دارد.

در استاندارد مبل ایران چه ویژگی های حائز اهمیت است؟

در استاندارد مبل ایران به شماره 892 ویژگی‌های پارچه‌های رومبل در تمام موارد دقیقا مورد توجه قرار داده شده است. با ذكر قسمتی از آنها ملاحظه خواهید كرد كه چنانچه در كلیه موارد استاندارد شده از سوی موسسه استاندارد در موقع خرید از فروشنده اصرار در رعایت حتمی آن را داشته باشید، می‌توانید منافع خود را حفظ كنید.

در این استاندارد‌ها كیفیت و خصوصیات برای موارد زیر در پارچه‌های رویی مختلف طی كدهای مشخص تعیین گردید، به (OD2 مبلمان خانگی كم‌مصرف- LD3 مبلمان خانگی سبك- GD4 مبلمان خانگی عمومی- SD5 مبلمان خانگی پرمصرف مصارف عمومی- SC4 مبلمان عمومی پرمصرف) در هنگام خرید مبلمان راحتی حتما دقت كنید پارچه مصرفی در آن دارای ثبات رنگی در برابر خشك‌شو یا مالش و اصطكاك و تاثیر آب روی آن و تغییر ابعاد آن باشد.

مقاومت لغزشی نخ‌های تار و پود پارچه و روش بخیه و دوخت زدن به آنها خوب باشد. مقاومت در برابر پارگی پارچه بالا باشد و غیره.

عوامل موثر در ترکیب رنگ بندی

تعادل بصری: حالتی است كه در آن هیچ یك از رنگ‌های اجزای مبلمان و دكوراسیون شما جنبه غالب نداشته باشد و این موضوع به طریق حسی درك می‌شود.

می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

  1.  تعادل از طریق تقارن: این ساده‌ترین نوع تعادل است، همین امر قرینه شدن جذابیتی را برای بیننده به وجود می‌آورد.
  2. تعادل از طریق وزن: البته در اینجا منظور وزن بصری است.

رنگ ها چه تاثیری در مبلمان دارد؟

رنگ‌ها به خاطر تاثیر بر چشم و مغز دارای ویژگی‌هایی هستند، مثلا با دیدن برخی از رنگ‌ها در انسان تحرك و حرارت و گرمی و فعالیت‌ ایجاد می‌شود و برعكس با دیدن تعدادی از رنگ‌های دیگر، احساس سردی و آرامش و سكون القا می‌شود.

به دنبال اثرگذاری رنگ‌ها می‌توان در تقسیم‌بندی از رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد استفاده كرد و طیف رنگ‌ها را در این دو خانواده نام برد. دو رنگ سبز و بنفش هر دو دارای تركیبی از رنگ گرم و سرد هستند، چون رنگ سبز=آبی +زرد است و رنگ زرد جزو خانواده گرم است، یا رنگ بنفش= آبی+قرمز به همین دلیل، می‌توان به تناسب افزایش هر یك از رنگ‌های تركیبی این دو رنگ آنها را در یكی از خانواده‌های فوق‌الذكر قرار داد.

مثلا اگر رنگ زرد در تركیب سبز بیشتر باشد، این سبز را سبز گرم و برعكس با افزایش مقدار آبی در رنگ سبز این سبز را سبز سرد می‌نامیم و به همین ترتیب در رنگ بنفش نیز صادق است. آگاهی از سردی و گرمی می‌تواند ما را در نمایش دوری و نزدیكی اجسام در روی سطح دو بعدی تا حد زیادی كمك كند.

مثلا می‌توانید با استفاده به جا از این دسته رنگ‌ها در انتخاب دكوراسیون مبلمان، خصوصا مبل‌های رویه‌كوبی شده پارچه‌ای و چرمی یا مبلمان ساخته شده از صفحات پرورده مانند MDF، DF و فیبر و نئوپان كه پوشش‌های مختلف مصنوعی با رنگ‌های مختلف و متنوع دارند، به اهداف خاص روحی و روانی در محیط مصرف دست یافت.

رنگ‌های گرم دارای تاثیرات گرمی، فعالیت، تحرك، شتاب و رنگ‌های سرد دارای تاثیرات سردی، كندی، آرامش و سكون و مفاهیم مترادف آن هستند.

اطلاع بیشتر از رنگ‌ها باعث می‌شود تا در انتخاب و خرید مبل پلاستیکی و دكوراسیون به تركیب‌بندی رنگ‌ها در یك دست مبل و هماهنگی آن با سایر دكوراسیون و وسایل و حتی دیوارهای محیط مصرف آنها توجه كنید.

تركیب‌بندی عبارت است از در كنار هم قرار دادن دو یا چند رنگ به ترتیبی كه حالت یا فضای معینی را بیان كنند. انتخاب رنگ‌ها، شكل یا طرح آنها، وسعت سطوح و تقابل میان آنها از جمله عوامل ایجاد مفهوم و بیان حالت مورد نظر شما هستند.

آداب تشریفات غذاخوردن

امروزه در دنیا، روابط اجتماعی یکی از اصول و شرایط  پیشرفت در هر زمینه‌ای می‌باشد.  برخورداری از روابط صحیح، رعایت اصول ادب و نزاکت اجتماعی، آداب غذا خوردن، ارتباط کلامی و حتی راه رفتن، خندیدن و بسیاری از رفتارهای روزانه نه تنها برای فرد و مجموعه ارزش به حساب می آید بلکه توجه به آن ضروری و واجب نیز هست.

 

یکی از مهمترین رفتارها، آداب غذا خوردن است که در تمامی روابط فردی تا روابط دیپلماتیک مهم و ضروری بوده و مورد قضاوت قرار می‌گیرد. بدون شک غذا خوردن حتی در یک میهمانی ساده، معیار بسیار مهمی برای قضاوت در رابطه با شخصیت فردی و اجتماعی یک انسان است. آیا تا بحال از غذا خوردن فردی، در مورد او را قضاوت کرده‌اید؟ مخصوصاً وقتی بار اول بیرون می‌روید.

 

روانشناسان از نحوۀ غذا خوردن یک فرد به زوایای شخصیت وی پی می‌برند و آن را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهند. پس بهتر است هر فرد در هر جایگاه و مقامی،  آداب صحیح غذا خوردن را بداند و آن را رعایت کند.

ارسال پیام