15 ویژگی میز و صندلی های آموزشی | قبل از خرید بررسی شود!

میز و صندلی آموزشی

15 ویژگی میز و صندلی های آموزشی | قبل از خرید بررسی شود!

میز، صندلی و نیمکت‌های مورد استفاده در فضاهای آموزشی از جمله مبلمان‌هایی هستند که همه افراد از آن‌ها برای مدت زمان طولانی استفاده می‌کنند. این دسته از مبلمان اهمیت زیادی دارد زیرا در صورت مناسب بودن می‌تواند به آموزش بهتر افراد کمک کند و اگر ویژگی‌های مناسبی نداشته باشد، به بدن آسیب می‌زند. برای میز […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1400/12/27
دسته بندی‌: دکوراسیون داخلی ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

میز، صندلی و نیمکت‌های مورد استفاده در فضاهای آموزشی از جمله مبلمان‌هایی هستند که همه افراد از آن‌ها برای مدت زمان طولانی استفاده می‌کنند. این دسته از مبلمان اهمیت زیادی دارد زیرا در صورت مناسب بودن می‌تواند به آموزش بهتر افراد کمک کند و اگر ویژگی‌های مناسبی نداشته باشد، به بدن آسیب می‌زند. برای میز و صندلی‌های فضاهای آموزشی ویژگی‌های زیادی وجود دارد که به همراه در نظر داشتن برخی از نکات می‌توان به راحتی بهترین نوع آن را انتخاب کرد.

اهمیت استفاده از میز و صندلی آموزشی

اهمیت میز و صندلی‌های فضاهای آموزشی غیر قابل انکار است. آن‌ها نقش مهمی در اثربخشی یادگیری دانش ‌آموزان دارند. استفاده از میز و صندلی‌های استاندارد در حفظ سلامتی و افزایش بهره‌وری تأثیر زیادی می‌گذارد. استفاده از تجهیزات نامناسب نیز می‌تواند آسیب‌های جبران ‌ناپذیری در سطح جسمی و روحی ایجاد کند.

میز و صندلی‌های فضاهای آموزشی برای اثرگذاری بیشتر باید از سنین پایین استفاده شوند. یونسکو می‌گوید که در سال‌های ابتدایی تحصیل، باید روی صندلی‌ها و میزهای سبک وزن تاکید شود زیرا آن‌ها امکان انتقال آسان بین فعالیت‌های گروه‌های کوچک را فراهم می‌کنند.

میز و صندلی فضای آموزشی، علاوه بر کاربرد مبلمانی که دارند، یک ابزار در داخل کلاس‌ها هستند. این ابزار می‌تواند تعامل را در کلاس‌های درس ترویج دهد و یک محیط یادگیری مولد را ایجاد کنند. مهم‌تر از همه، میز و صندلی انعطاف پذیر، استاندارد و سازگار با شرایط مختلف می‌تواند بر بهبود این عوامل تأثیر بگذارد.

با استفاده از میز و صندلی‌های مناسب، می‌توانید همکاری، تمرکز، مشارکت، تعامل، بازخورد و تحرک دانش آموزان را افزایش دهید. در نهایت، صندلی‌ها و میزهای مناسب دانش آموز می‌تواند به معلمان کمک کند تا دانش آموزان خود را به یادگیرندگان فعال تبدیل کنند.

میز و صندلی آموزشی

نکات قابل توجه در استفاده از میز و صندلی آموزشی

راحتی

در مطالعه‌ای با عنوان اهمیت ارگونومی در مدارس به این نتیجه رسیدند که میز و صندلی کلاس درس اگر به درستی طراحی شود در توسعه طبیعی همه توانایی‌های دانش آموزان اثر می‌گذارد. یافته‌های این مطالعه نشان داد که اکثریت دانش آموزانی که از میز و صندلی‌هایی با اندازه‌های نامناسب استفاده می‌کردند، کمر درد داشتند. علاوه بر این، کمر درد به طور مستقیم بر توانایی‌های آن‌ها در کلاس تأثیر می‌گذاشت.

انعطاف پذیری

میز و صندلی‌ها با قابلیت تنظیم ارتفاع به کلاس‌ها پویایی می‌دهد و باعث می‌شود که فضا نیز مطابق با نیاز دانش آموز تغییر پیدا کند. علاوه بر این، میز و صندلی قابل تنظیم به مدارس اجازه می‌دهند تا یک مجموعه مبلمان در اندازه‌های مختلف برای دانش آموزان خریداری کنند، بنابراین در دراز مدت صرفه جویی می‌شود.

معلمان دریافته‌اند که ایجاد یک کلاس درس با جریان آزادتر به دانش آموزان اجازه می‌دهد تا از فضاهای خود به نحوی که مناسب آن‌ها است استفاده کنند. میز و صندلی انعطاف پذیر کلاس‌ها را تطبیق پذیرتر می‌کند. همچنین تمام دانش آموزان می‌توانند از همه فضاهای کلاس به میزان یکسان بهره ببرند.

پشتیبانی و عملکرد

هر محیط آموزشی، مدرسه، دانشگاه یا دفتر، نیاز به میز و صندلی‌های ارگونومیک دارد. صندلی‌های ارگونومیک انعطاف پذیر از حرکت طبیعی بدن و حالت‌های مختلف بدن پشتیبانی می‌کنند. هنگام انتخاب میز و صندلی، اصول ارگونومیک را در نظر داشته باشید. گفته شده چهل درصد از دانش آموزان با نشستن پشت میز و صندلی‌های فضاهای آموزشی احساس راحتی نمی‌کنند. میز و صندلی اثر مستقیمی بر احساس فرد در محیط دارد.

علاوه بر صندلی‌های ارگونومیک، توجه به برنامه درسی و اطمینان از این که صندلی نیازهای آن را بر طرف می‌کند بسیار مهم است. اگر محیط یادگیری فعال است، به صندلی‌های قابل حمل نیاز دارید که بتوان آن‌ها را به سرعت و به راحتی جا به جا و مرتب کرد.

میز و صندلی آموزشی

فضا

میز و صندلی موجود در فضای آموزشی باید به گونه‌ای باشد که فرد به راحتی بتوانند روی صندلی بنشیند و سپس برخیزد. میزی که روبه‌روی او قرار می‌گیرد نباید آن قدر کوچک باشد که به سختی دفتر و کتاب روی آن قرار بگیرد. همچنین بهتر است صندلی‌ها فضایی برای قرار دادن کیف و وسایل داشته باشند.

ابعاد مناسب

تحقیقات نشان داده‌اند که ارتفاع سطح دسته صندلي از سطح نشیمنگاه باید برابر 20، ارتفاع از سطح زمین 42، عمق 38، عرض بيش از 59 و ارتفاع پشتي صندلي 35 سانتي‌متر باشد، تناسب اين ابعاد به ترتيب تا 32 تا 59 درصد باعث بهبودی راحتی و ارگونومی در افراد شده‌اند.

میز و صندلی آموزشی

ایمن بودن

میز و صندلی مناسب در فضای آموزشی باید ایمنی خوبی داشته باشند. کوتاه و بلند نبودن پایه‌ها، محکم بودن قطعات، تیز نبودن لبه‌ها، داشتن وزن مناسب و تحمل وزن افراد از جمله نکاتی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد. به خصوص این صندلی‌ها باید برای کودکان ایمنی بیشتری داشته باشند.

ویژگی‌های میز و صندلی‌های آموزشی

ویژگی‌های میز و صندلی‌های کلاس درس شامل موارد زیر است:

 1. اطمینان حاصل کنید که میزها و صندلی‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و اندازه آن‌ها مناسب برای همه دانش آموزان است.
 2. صندلی‌هایی را انتخاب کنید که به صورت ارگونومیک برای کودکان در هر سنی طراحی شده باشند. صندلی‌های راحت، سطح تمرکز را افزایش می‌دهد و از بی حوصلگی جلوگیری می‌کنند.
 3. صندلی آموزشی باید به صورتی باشد که پاها از سطح زمین فاصله استانداردی داشته باشند و هنگام نشستن پاها به حالت نود درجه باشد.
 4. صندلی‌ها باید زیر پایی داشته باشند تا وقتی پاها خسته می‌شود برای استراحت پاهای خود را روی آن قرار دهند.
 5. کف و پشتی صندلی باید نرم و تشکدار باشد. همچنین برای تعریق کمتر باید در ساخت این تشکچه‌ها از روکش‌های پارچه‌‌ای استفاده شود.
 6. پشتی صندلی باید بتواند گودی کمر را پر کند.
 7. پایه میز باید استحکام کافی و دوام داشته باشد.
 8. نشیمن گاه نیمکت باید دو سوم ران فرد را موقع نشستن در بر بگیرد.
 9. جنس میز و صندلی نباید انتقال دهنده گرما باشد، به راحتی خراشیده نشود و رنگ آن برای چشم مناسب باشد.
 10. بهتر است سطح میز از چوب اصل یا مصنوعی ساخته شده باشد.
 11. اگر از نیمکت استفاده می‌کنید باید بدانید که طول نیمکت مناسب شصت سانتی‌‌متر است.
 12. نشیمن‌گاه صندلی باید متناسب با دانش آموز و وزن او باشد.
 13. سطح میز باید دارای شیب 7 تا 12 درجه باشد.
 14. فاصل بین میز و صندلی متناسب باشد.
 15. به منظور جابجایی راحت باید وزن پایینی داشته باشند

میز و صندلی آموزشی

آسیب‌های ناشی از میز و صندلی‌های نامناسب

میز و صندلی نامناسب به دلیل استفاده طولانی مدت در فضاهای آموزشی می‌تواند خسارت‌های جدی به بدن وارد کند. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر میز و صندلی متناسب با قد دانش آموز نباشد فشار زیادی به ستون فقرات آن‌ها وارد می‌شود.
 • فاصله نامناسب میز از نیمکت نیز فرد را به جلو خم می‌کند. این مورد در طولانی مدت باعث ایجاد قوز پشت یا قوس کمر می‌شود.
 • در ساخت میز و صندلی‌های غیر استاندارد از چوب متخلخل استفاده می‌شود. این نوع چوب آلودگی و میکروب را جمع می‌کند و این امر برای سلامتی افراد مضر است.
 • سفت بودن سطح صندلی باعث می‌شود که در بلند مدت به استخوان لگن فشار وارد شده و به ساختمان اسکلت آسیب برسد.

انواع میز و صندلی مناسب برای فضاهای آموزشی

از انواع میز و صندلی‌های موجود برای فضای آموزشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

صندلی دسته دار

این صندلی بیشتر ساختار پروفیل دارد و از کفی و پشتی MDF ساخته شده است. این صندلی‌ها طراحی ساده‌ و استحکام خوبی دارند و برای استفاده بلند مدت مناسب هستند. به دلیل وجود دسته‌ای که کار میز را انجام می‌دهد، نسبت به میز و صندلی‌های جدا از هم کاربرد و مجبوبیت بیشتری دارد.

صندلی دانشجویی صدفی

این مدل صندلی بیشتر در دانشگاه‌ها استفاده می‌شود. صندلی‌های صدفی طراحی بسیار زیبایی دارند و مطابق با اصول ارگونومی ساخته شده‌اند. همچنین این صندلی طراحی جدیدی دارد و انواع مختلف آن به صورت دسته‌دار، بدون دسته و ردیفی در بازار وجود دارد.

صندلی دانشجویی فایبرگلاس

این صندلی قابلیت شستشو و ضد عفونی دارد و در دوران شیوع بیماری کرونا محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این نوع صندلی ترکیب بندی متفاوتی دارد و می‌توان در هر نوع رنگی آن را تهیه کرد. این صندلی سبک است و امکان جا به جایی آسان دارد.

صندلی دانشجویی MDF

این مدل صندلی در سه نوع کف و پشت قوس ‌دار، دسته دار و چند نفره در بازار موجود است. این صندلی کاملاً از MDF ساخته نشده و فلزی که در آن به کار رفته به استحکام بیشتر کمک می‌کند.

صندلی آموزشی تاشو

این نوع صندلی‌های آموزشی بیشتر برای استفاده به صورت موقت مناسب‌اند. برای مثال در زمان برگذاری امتحان صندلی‌های دسته دار تاشو گزینه‌های مناسبی هستند.

میز و صندلی یک نفره و میز و صندلی دو نفره

این میز و صندلی از جمله میز و صندلی‌هایی هستند که در مدارس بیشتر استفاده می‌شوند و می‌توانند برای کارهای گروهی دانش‌ آموزان مناسب باشند. همچنین صندلی‌ها می‌توانند به صورت جداگانه مورد استفاده قرار بگیرند.

نتیجه‌گیری

دانش آموزان در حالت‌های مختلفی مثل قائم، کج، سر به زیر، خمیده پشت میز و صندلی می‌نشینند. دلیل این که بچه‌ها به شدت جنب و جوش دارند و مکان خود را عوض می‌کنند یا مدام حالت خود را تغییر می دهند این است که صندلی‌های مدرسه برای آن‌ها بسیار ناراحت کننده هستند. میز و صندلی مناسب مدرسه می‌تواند به دانش آموزان در یادگیری بهتر کمک کند. مهم‌تر از همه، یادگیری با وسایل مناسب می‌تواند بسیار سرگرم کننده و آسان باشد. همچنین میز و صندلی یک عنصر حیاتی در ایجاد محیطی گرم و صمیمی در فضاهای آموزشی است. با سرمایه گذاری روی میز و صندلی با کیفیت بالا و استاندارد، می‌توانید سرمایه گذاری خوبی برای آینده انجام دهید.

ارسال پیام