دکوراسیون لابی هتل | ایده ها و پیشنهادات

دکوراسیون لابی هتل، طراحي لابي كلاسيك، طراحی ورودی هتل

دکوراسیون لابی هتل | ایده ها و پیشنهادات

لابی هتل ویترین یک هتل است. اولین فضای داخلی هتل که مهمانان با آن برخورد دارند لابی است و دکوراسیون لابی هتل چیزی است که بدون واسطه با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند و پیام‌های زیادی راجع به هتل به آن‌ها می‌دهد. سطح هتل، میزان رسمی یا غیررسمی بودن، سبک سنتی یا مدرن هتل، برند هتل […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1401/01/05
دسته بندی‌: دکوراسیون داخلی ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

لابی هتل ویترین یک هتل است. اولین فضای داخلی هتل که مهمانان با آن برخورد دارند لابی است و دکوراسیون لابی هتل چیزی است که بدون واسطه با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند و پیام‌های زیادی راجع به هتل به آن‌ها می‌دهد. سطح هتل، میزان رسمی یا غیررسمی بودن، سبک سنتی یا مدرن هتل، برند هتل و پیش‌بینی نوع تجربه‌ای که مهمان‌ها در هتل خواهند داشت، همه و همه تنها با یک نگاه کلی به دکوراسیون لابی هتل قابل فهمیدن است.

تمرکز یک لابی خوب روی ایجاد یک احساس خاص در مهمانان است. احساسی که با برند هتل تناسب دارد و حتی پیشنهاداتی هم در مورد فعالیت‌هایی که می‌توانند در هتل بکنند به آن‌ها می‌دهد. در ادامه این مطلب راه‌ها و ایده‌هایی برای رسیدن به بهترین طراحی ورودی هتل، طراحی لابی، چیدمان، نورپردازی و تقسیم فضا را با هم بررسی می‌کنیم.

یک استراتژی برای طراحی دکوراسیون انتخاب کنید

فضای لابی، فضایی چند منظوره است. بعضی‌ها تازه رسیده‌اند و در انتظار دریافت اتاق هستند، بعضی‌ها در حال ترک کردن هتل هستند، بعضی‌ها در لابی هتل قرار کاری دارند، بعضی مسافران نیاز به فضایی برای کار کردن دارند و بعضی دیگر لابی را انتخاب کرده‌اند تا لحظه‌ای کنار هم بنشینند و وقت بگذرانند.

تمام این نیازهای متنوع نیاز به طراحی دکوراسیون متنوع و تجهیزات مختلف دارد. قبل از هرچیز کاربرد کلی هتل‌تان و اکثریت مسافرانی که به هتل می‌آیند را به دقت بررسی کنید. مشخص کنید که می‌خواهید چه حال و هوایی به ذهن مهمانان بدهید. هتل شما رسمی است یا رمانتیک؟ مهمانان خانوادگی سفر می‌کنند یا در مسافرت کاری هستند؟ این مهمانان چه نیازهایی دارند و برای رضایت آن‌ها باید چه کارهایی بکنید؟

پاسخ دادن به این سوال‌ها شما را به یک استراتژی روشن و دقیق می‌رساند که بر اساس آن می‌توانید نحوه چیدمان لابی‌ هتل‌تان را طراحی کنید.

دکوراسیون لابی هتل، طراحي لابي كلاسيك، طراحی ورودی هتل

لابی فضاهای مختلفی دارد

در گذشته لابی‌ها ورودی‌های ساده‌ای برای انجام کارهای پذیرش بودند. اما لابی‌های امروزی فضاهایی اجتماعی شده‌اند که محل مخصوصی برای ملاقات خصوصی و کاری و فضاهای دیگری برای پذیرایی دارند. لابی‌های امروزی فضایی مشترک و پر جنب و جوش هستند.

معمولا لابی‌ها به دو قسمت نگهبانی و پذیرش و نشیمن تقسیم می‌شوند. هرکدام از این فضاها اهمیت خاص خودشان را دارند. در ادامه نگاهی به راه‌هایی برای طراحی این دو بخش می‌اندازیم.

نگهبانی و پذیرش

نیروهای امنیتی و پرسنل اداری بخش ثبت اطلاعات در این قسمت‌ها فعالیت می‌کنند. حضور نگهبان در لابی برای تامین امنیت مهمانان لازم است. نگهبانان یا اتاقک و میز کاری مخصوص به خودشان دارند یا در قسمت پذیرش حضور دارند.

کارمندان پذیرش هم پشت پیشخوان‌ کار می‌کنند. این قسمت‌ها باید چند میز و صندلی و امکانات ارتباطی و مخابراتی برای ارتباط برقرار کردن با قسمت‌های دیگر داشته باشند.

نشیمن لابی

نشیمن لابی باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا همه مهمانان فضای کافی برای استراحت و کارهای دیگر داشته باشند. مبلمان راحتی، میز، تلوزیون، سیستم صوتی، وسایل تزیینی مثل گلدان و مجسمه و اکسسوری‌های هماهنگ با طراحی کل فضا تجهیزات لازم برای این قسمت هستند.

لابی‌های هتل جایگزین مناسبی برای کافی‌شاپ‌ها و دفترهای کاری هستند. با تقسیم بندی درست نشیمن لابی و فراهم کردن وسایل مورد نیاز هر گروه از مهمانان، می‌توانید افراد بومی را هم به هتل‌تان دعوت کنید. همیشه گروهی از ساکنین شهر هستند که به دنبال محلی مناسب برای قرارهای کاری یا شخصی می‌گردند و یا برای درس‌ خواندن و کار کردن از خانه بیرون می‌روند. می‌توانید با ارائه مکان مناسب و خدمات کافی‌شاپی در لابی هتلتان، این مشتریان را هم جذب کنید.

دکوراسیون لابی هتل، طراحي لابي كلاسيك، طراحی ورودی هتل

ساختمان لابی و مصالح

کفپوش، دیوارها، رنگ‌ها، جنس مصالح و نورپردازی، بدون نیاز به حرف زدن با مهمانان هتل ارتباط برقرار می‌کنند و احساست متفاوتی را در آن‌ها بیدار می‌کنند. این مصالح و امکانات به لابی شخصیت و لحن می‌دهند و به صورت مستقیم حواس مهمانان را درگیر می‌کنند.

انتخاب درست این مصالح در طراحی لابی و طراحی ورودی هتل خیلی مهم است. در طراحی لابی‌ کلاسیک، مدرن، رسمی، رمانتیک یا سنتی به مصالح و امکانات جداگانه‌ای نیاز دارید و باید مصالحی استفاده کنید که هارمونی و لحن خاص خودشان را داشته باشند.  چند نکته کلی در این مورد را در ادامه مرور می‌کنیم.

کفپوش لابی باید محکم و زیبا باشد

لابی محل رفت و آمد است. کفپوش لابی باید در عین زیبایی استحکام داشته باشد و بتواند وزن و رفت و آمد زیاد مهمانان را تحمل کند. می‌توانید از کفپوش‌های سنگی یا پارکت استفاده کنید. طرح و رنگ این کفپوش را باید با قسمت‌های دیگر لابی هماهنگ کنید. بهتر است از طرح‌های شلوغ استفاده نکنید تا حس آشفتگی را از لابی دور نگه‌دارید.

دیوارهای لابی می‌توانند زیبایی و وسعت لابی را چند برابر کنند

دیوارها فضای زیادی اشغال می‌کنند و به همین خاطر پوششی که برای دیوارها انتخاب می‌کنید سطح بزرگی از لابی را می‌پوشاند و تاثیر خیلی زیادی روی فضای کلی لابی دارد.

اگر پوشش دیوارها تیره باشد و طراحی شلوغ داشته باشد، فضا را تنگ‌تر و گرفته‌تر نشان می‌دهد، اما اگر از طرح‌ها مینیمال‌تر با رنگ‌های سبک و شاد استفاده کنید، لابی بزرگ‌تر و وسیع‌تر به نظر می‌رسد.

تابلو‌ها و لامپ‌های دیواری هم وسایل دیگری هستند که می‌توانید برای تزئین دیوارها استفاده کنید. در انتخاب و اضافه کردن تابلوها زیاده‌روی نکنید و حتما هارمونی بین تابلو‌ها را رعایت کنید. عکس‌هایی از طبیعت، مردم، مکان‌های دیدنی و نقاشی‌های مدرن یا کلاسیک انتخاب خوبی برای تزئین دیوارهای لابی و اضافه کردن تم به دکوراسیون لابی هتل هستند.

نورپردازی باید در عین زیبایی کاربردی باشد

روشنایی لابی باید استاندارد باشد تا در عملکرد کارکنان و مهمانان اختلال ایجاد نکند و باید زیبا باشد و جلوه‌های مناسبی ایجاد کند. برای رسیدن به این دو هدف می‌توانید بعد از فراهم کردن روشنایی استاندارد سراغ روشنایی دکوراتیو بروید و با لوستر، لامپ‌های هالوژن توکار، لامپ‌های دیواری و آباژور فضا را تزئین کنید. رنگ‌های این چراغ‌های دکوراتیو می‌توانند احساسات مختلفی مثل گرما و دنج بودن را به مهمانان بدهند.

هارمونی و تناژ رنگ‌ها روی گرما و صمیمت لابی اثر دارند

رنگ‌هایی با تناژ کرم، بژ و طلایی محیط را گرم و دعوت‌کننده نشان می‌دهند. در کنار این طیف زرد رنگ، طیف خاکستری و قهوه‌ای هم انتخاب خوبی برای دکوراسیون لابی هتل است. در طراحی لابی کلاسیک هم می‌توانید از طیف رنگ‌های قهوه‌ای استفاده کنید. سعی کنید از رنگ‌های تند استفاده نکنید تا محیط زننده نباشد.

هارمونی رنگ‌ها را در نظر داشته باشید و سعی کنید رنگ تمام اجزای لابی را با هم هماهنگ کنید. رنگ کفپوش، دیوارها، تابلوهای دیواری و نورهای دکوراتیو باید با هم هماهنگ باشد تا فضا یک‌دست بماند.

مبلمانی با کیفیت و زیبا انتخاب کنید

مبلمان لابی هتل بسیار زیاد استفاده می‌شوند. کیفیت این مبل‌ها مهم است. بهتر است مبلمانی با کیفیت تهیه کنید تا مجبور به تعویض و هزینه چند باره نشوید.

طراحی و رنگ مبلمان لابی باید با استراتژی طراحی کل هتل و دکوراسیون لابی هماهنگ باشد. اگر طراحی لابی کلاسیک دارید، مبلمان کلاسیک انتخاب کنید و اگر طراحی مینیمال برای دکوراسیون لابی انتخاب کرده‌اید بهتر است مبلمان مدرن‌تر و سبک‌تری انتخاب کنید تا هماهنگی دکوراسیون‌تان به هم نخورد.

برای انتخاب مبلمان نیازهای همه مهمانان را در نظر بگیرید. اگر دوست دارید افرادی برای جلسه‌های کاری به لابی هتل شما بیایند، مبلمانی رسمی انتخاب کنید که جابجا کردن‌شان آسان باشد و وقتی کنار هم قرار می‌گیرند احساس همکاری و تعامل بین افراد ایجاد کنند.

مبل‌های راحت‌تر برای کسانی که قرارهای شخصی دارند مناسب هستند. اضافه کردن انواع صندلی هم راهی خوب برای مطمئن شدن از رفع نیازهای همه مهمانان و فراهم کردن جای نشستن کافی است.

چند نکته برای طراحی هرچه بهتر دکوراسیون لابی هتل

هر هتل فقط یک باز شانس این را دارد که در برخورد اول تاثیر خوبی روی مهمانان بگذارد. پس باید بدانید که لابی هتلتان چه شخصیتی دارد چون مهمانان آگاهانه یا ناآگاهانه به دنبال پیدا کردن هارمونی و شخصیت در لابی هتل‌تان هستند.

البته که نمی‌توانید یکی یکی با مشتریان ارتباط بگیرید و رضایتشان را جلب کنید اما می‌توانید با طراحی درست کاری کنید که یک احساس خاص و منحصر به فرد را تجربه کنند. این سه نکته تکمیلی به شما کمک می‌کند به این هدف برسید:

  • برای مهمانان یک پناه‌گاه باشید. مهمانان هتل شما یا مسافت دور و درازی را پیموده‌اند یا خسته از ساعت‌ها کنفرانس داشتن هستند یا برای استراحت و کمی خوش‌گذرانی به هتل شما آمده‌اند. می‌توانید با انتخاب و چیدمان مبلمان درست، رنگ‌ها، نور و صداها کاری کنید که در بدو ورود احساس کنند وارد یک پناه‌گاه شده‌اند و از همان لحظه احساس آرامش و راحتی کنند.
  • مهمانان‌تان را بشناسید. بدانید که مهمانان هتل شما بیشتر در چه گروه سنی هستند و با چه هدفی در هتل شما حاضر شده‌اند. برای مثال اگر میزبان تعداد زیادی خانواده هستید، بهتر است برای بچه‌ها هم فکری بکنید و بازی و سرگرمی برایشان فراهم کنید. اگر مسافران کاری زیادی دارید باید روی پخش اخبار و اطلاع‌رسانی در مورد فرودگاه‌ها و حمل و نقل عمومی تمرکز کنید. مهمانان و نیازهایشان را بشناسید و فضا را با نیازهای آن‌ها هماهنگ کنید.
  • لابی را به جایی فراتر از محل گذر تبدیل کنید. کاری کنید که مهمانان دوست داشته باشند از اتاق‌هایشان بیرون بیایند و در لابی زمان بگذرانند. با طراحی دکوراسیون‌ لابی هتل به آن‌ها پیشنهاد بدهید کاری بکنند و فعالیتی انجام دهند. از آثار هنری مثل عکاسی و نقاشی استفاده کنید. کتاب، مجله و روزنامه برای مطالعه در دسترس مهمانان قرار دهید. بازی و سرگرمی فکری برایشان فراهم کنید و کاری کنید که لابی هتل آن‌ها را جذب کند و دعوت‌شان کند که زمانی را به گشتن در لابی اختصاص دهند.

برای طراحی لابی از تمام احساست بدنی استفاده کنید

دکوراسیون لابی هتل فقط به زیبایی بصری خلاصه نمی‌شود. می‌توانید با چند اقدام هوشمندانه حس بویایی، شنوایی و لامسه مهمانان را هم درگیر کنید تا بتوانید احساسی منحصر به فرد راجع به هتل‌تان در آن‌ها ایجاد کنید.

از عود، عطر‌ و خوش‌بو کننده محیطی که هارمونی با فضای کلی دکوراسیون دارند استفاده کنید. وجود رایحه‌ای دلپذیر در فضا، تجربه‌ای که می‌خواهید به مهمانان بدهید را هدف می‌گیرد و حتی می‌تواند تاثیر مستقیمی روی رفتار آن‌ها بگذارد.

جنس مبلمان و دیگر سطوح حس لامسه را درگیر می‌کند و در کنار رنگ‌ها و روشنایی محیط لابی می‌تواند حس آرامش و راحتی یا حس فعالیت و جنب و جوش به مهمانان بدهند.

صدا و موسیقی حاضر در محیط در کنار دیگر عوامل تجربه حسی مهمانان را کامل می‌کند. می‌توانید در کنار پخش موسیقی آرامش‌بخش از فرش و اثاثیه نرم استفاده کنید تا از پژواک صداها جلوگیری کنید و سر و صدا را کنترل کنید.

با توجه به استراتژی کلی و احساسی که دوست دارید مهمانان از بودن در هتل شما بگیرند، از این امکانات استفاده کنید و دکوراسیون لابی را طراحی کنید.

اثرات جادویی طبیعت را از یاد نبرید

شهرها شلوغ و پرسروصدا هستند. طبیعت برای آدم‌های امروزی یک پناه‌گاه است. طراحی لابی با الهام از طبیعت و اضافه کردن نورها، صداها و عناصری که یادآور طبیعت هستند راهی تضمینی برای القای حس آرامش و راحتی به مهمانان است. فراهم کردن آکواریوم یا آب‌نما، استفاده از گلدان‌ها و گیاهان بزرگ همه و همه کمک می‌کند که فضایی سبز و زنده و در عین حال آرامش بخش را برای مهمانان‌تان فراهم کنید.

دکوراسیون لابی هتل، طراحي لابي كلاسيك، طراحی ورودی هتل

جمع‌بندی

لابی هتل فضایی است که می‌تواند مهمانانی که در شهر مسافر هستند و همین‌طور کسانی که در شهر ساکن‌اند را به هتل شما دعوت کند. با چند اقدام هوشمندانه می‌توانید لابی‌ای طراحی کنید که جایی برای انجام فعالیت‌های مختلف است نه فقط یک فضای ورودی ساده.

طراحی هوشمندانه دکوراسیون به هتل شما شخصیت و لحن خاص خودش را می‌دهد و باعث می‌شود مهمانان ترغیب شوند در این فضا بنشینند، با هم حرف بزنند، چیزی بخورند و از طراحی و زیبایی که برایشان فراهم کرده‌اید لذت ببرند.

این طراحی هوشمندانه با داشتن یک استراتژی، استفاده درست از مصالح و امکانات و تقسیم‌بندی درست فضا به دست می‌آید.

ارسال پیام