تزئین تراس ایرانی | بهترین ایده‌ها

تزئین تراس ایرانی | بهترین ایده‌ها

حیاط‌ها و ایوان‌ها در معماری سنتی ایرانی نقش پررنگی داشته‌اند. در گذشته برای استفاده از هوای آزاد و محبوس نماندن در خانه از حیاط و ایوان استفاده می‌شد اما با رونق فضاهای آپارتمانی این فضاها رفته رفته حذف شدند. تراس‌ها و بالکن‌ها نسل جدید حیاط و ایوان هستند که در بسیاری از آپارتمان‌ها دیده می‌شوند. […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1402/05/18
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

حیاط‌ها و ایوان‌ها در معماری سنتی ایرانی نقش پررنگی داشته‌اند. در گذشته برای استفاده از هوای آزاد و محبوس نماندن در خانه از حیاط و ایوان استفاده می‌شد اما با رونق فضاهای آپارتمانی این فضاها رفته رفته حذف شدند. تراس‌ها و بالکن‌ها نسل جدید حیاط و ایوان هستند که در بسیاری از آپارتمان‌ها دیده می‌شوند. با این حال به نظر می‌رسد در اکثر مواقع افراد استفاده مناسبی از این فضاها نمی‌کنند و آن‌ها را به انباری‌هایی شلوغ و در اکثر موارد کثیف تبدیل می‌کنند. در این مطلب به شما کمک می‌کنیم با ایده‌هایی ساده و ارزان با هنر تزئین تراس ایرانی آشنا شوید و بتوانید با کمترین هزنیه به تزئین تراس آپارتمانی خودتان بپردازید. با تزئین تراس می‌توانید به خودتان فضایی کوچک، دنج و کاربردی هدیه بدهید که بتوانید هر روز در آن‌جا استراحت کنید و از هوای ‌آزاد لذت ببرید.

تزئین تراس با حصیر

حصیر یکی از متریال‌های سنتی و قدیمی است که در گذشته به جای پرده برای حفظ حریم خصوصی استفاده می‌شده است. حصیر امروزه بیشتر کاربرد زیبایی شناختی دارد و برای تزئین و طراحی دکور استفاده می‌شود. با این حال اگر دوست دارید سایه دلپذیری در بالکن ایجاد کنید و همزمان از حریم خصوصی‌تان هم محافظت کنید می‌توانید از حصیر برای تزئین بالکن استفاده کنید.

حصیرها ظاهری بسیار ساده دارند که در عین سادگی حس و حالی صمیمی به فضا می‌دهد. حصیرها با وسایل چوبی ترکیب فوق‌العاده می‌سازند که لحن بصری ساده، گرم و صمیمی ایجاد می‌کند. بهتر است در هنگام تزئین تراس آپارتمانی سبک دکوراسیون مشخص و لحنی خاص برای بالکن‌تان انتخاب کنید. برای مثال ترکیب حصیر با گلیم‌های سنتی، میز و صندلی مسافرتی چوبی و وسایل تزئینی ساده برای تزئین بالکن به شما فضایی آرامش‌بخش هدیه می‌دهد. با این حال شما محدودیتی در استفاده از حصیرها ندارید و می‌توانید از آن‌ها در انواع چیدمان‌ها با سبک‌های مختلف استفاده کنید.

تزئین تراس متراژ بالا

داشتن تراسی با متراژ بالا فرصتی بی‌نظیر برای خلاقیت در تزئین بالکن به شما می‌دهد. وقتی تراسی بزرگ در اختیار داشته باشید، دست‌تان در انتخاب وسایل باز است و کمتر باید نگران شلوغ شدن بیش از اندازه فضا باشید. می‌توانید با استفاده از ایده‌های ساده و جذاب، خرید صندلی تاشو، استفاده از پاراوان و حصار و حتی استفاده از درهای کشویی فضایی آرامش‌بخش ایجاد کنید که بتوانید در تمام فصول‌ سال از آن استفاده کنید.

اگر تراس بزرگی در اختیار دارید می‌توانید میز و صندلی‌هایی با تعداد بالاتر بخرید. برای مثال می‌توانید از میز و صندلی‌های 6 نفره استفاده کنید. میز و صندلی‌های چوبی، تاشو، مسافرتی و حصیری برای تزئین بالکن مناسب هستند و فضایی خاص و دوست‌داشتنی می‌سازند.

قسمتی از تراس را به گلدان و گیاه اختصاص دهید. می‌توانید با قرار دادن پایه‌های نگهدارنده گلدان بخشی از تراس را به گلخانه‌ای بی‌نظیر تبدیل کنید که طراوت و شادابی را به شما هدیه کند.  در کنار گل و گیاه، نورپردازی مسئله مهم دیگری در تزئین تراس آپارتمانی است. می‌توانید از نورهای رنگی و ریسه‌های ال‌ای‌دی استفاده کنید تا فضا را هرچه خاص‌تر و زیباتر کنید.

با در اختیار داشتن تراسی با متراژ بالا می‌توانید محصولات بیشتری برای تزئین بالکن‌تان به کار ببرید. برای مثال حوض‌های فیروزه‌ای یکی از زیباترین عناصر تزئینی سنتی هستند که در گذشته در حیاط‌ها استفاده می‌شدند. امروزه حوض‌ها به کلی از خانه‌ها حذف شده‌اند اما شما می‌توانید با قرار دادن یک حوض کاشی‌کاری شده زیبا در تراس خانه از این زیبایی بی‌نظیر حداکثر استفاده را ببرید.

تزئین تراس آپارتمان

آپارتمان‌ها معمولاً تراس‌های بزرگی ندارند و فضای گسترده‌ای در اختیار شما نمی‌گذارند. با این حال می‌توانید خلاق باشید و با استفاده از وسایل مناسب همان تراس کوچک را به یکی از زیباترین و آرامش‌بخش‌ترین قسمت‌های خانه تبدیل کنید.

برای تزئین تراس آپارتمان به صورت کلی به کفپوش، دیوارپوش، جایی برای نشستن و وسایل تزئینی نیاز دارید.

برای کفپوش تراس آپارتمانی می‌توانید از گلیم و موکت استفاده کنید. گلیم‌های سنتی نقش و نگارهای خاص و زیبایی دارند که حالتی اصیل و صمیمی به تراس شما می‌دهند. راه دیگر استفاده از پارکت‌ها و کفپوش‌هایی از این دست است که می‌تواند هزینه‌ای بیشتر داشته باشد اما فضا را مدرن‌تر می‌کند.

می‌توانید رنگ یکی از دیوارها را تغییر دهید و رنگی روشن و گرم برایش انتخاب کنید. در عین حال می‌توانید با استفاده از برچسب‌های ضد آب دیوارها را تزئین کنید. یکی از بهترین راه‌های تزئین دیوارهای تراس استفاده از ریسه‌های ال‌ای‌دی یا ریسه‌های برگ و یا گلدان‌های دیواری است.

می‌توانید با میز و صندلی‌های حصیری یا تاشو جایی برای نشستن در تراس فراهم کنید و همینطور می‌توانید با قرار دادن دشکچه و کوسن و خرید میز تاشو کوچک فضایی سنتی‌تر و صمیمی‌تر خلق کنید. تراس خانه شما باید مکانی برای راحتی هرچه بیشتر باشد پس وسایلی را برای نشستن انتخاب کنید که در هنگام استفاده از آن‌ها بیشترین احساس راحتی را دارید.

انتخاب وسایل تزئینی برای تراس آپارتمان‌تان به صورت کلی به سلیقه و خلاقیت خودتان بستگی دارد. همانطور که اشاره کردیم گلدان‌ها و ریسه‌های ال‌ای‌دی یکی از بهترین گزینه‌های برای تزئین بالکن هستند. استفاده از وسیله‌های رنگارنگ بهترین گزینه برای تزئین تراس آپارتمانی است.

 

تزئین بالکن با وسایل ساده

برای تزئین بالکن نیاز به وسایل گران‌قیمت و هزینه‌های گزاف ندارید. کافی است کمی ذوق و سلیقه به خرج دهید و با استفاده از وسایلی که در اختیار دارید یا با قیمت کمی قابل خریداری هستند فضایی مخصوص خودتان خلق کنید. وسایلی که در ادامه فهرست شده‌اند به شما اجازه می‌دهند با بودجه‌ای اقتصادی و هزینه کم بالکنی خاص طراحی کنید:

 • گلدان‌های پلاستیکی رنگارنگ
 • پایه گلدان
 • شمع تزئینی
 • میز و صندلی تاشو
 • حصیر
 • گلدان‌های آویز
 • برچسب‌های دیواری ضدآب
 • ریسه ال‌ای‌دی
 • لامپ یا فانوس قدیمی
 • بالشتک و کوسن با رنگ و طرح خاص
 • چمن مصنوعی

نکته مهم این است که بتوانید با ترکیب وسایلی که در اختیار دارید سبکی متفاوت و مخصوص به خودتان بسازید. نیازی نیست همه وسایل را با هم خریداری کنید بلکه می‌توانید به تزئین بالکن به صورت پروژه‌ای طولانی مدت نگاه کنید و در مدت زمان طولانی وسایل مورد نیاز را بخرید و به ساختار کلی اضافه کنید.

تزئین تراس کوچک

نکته مهم برای تزئین تراس‌های کوچک فراهم کردن فضای آزاد کافی است. اگر تراس کوچک را با وسایل تزئینی پر کنید، فضا بیش از حد تنگ به نظر می‌آید و امکان استراحت کردن را از شما می‌گیرد. البته که باید فضای کافی برای جابجا شدن در تراس را هم داشته باشید و در صورت پر بودن بیش از اندازه تراس توانایی حرکت آسان هم نخواهید داشت.

وسایلی مانند میز و صندلی‌های تاشو بهترین گزینه برای تراس کوچک هستند چراکه می‌توانید بعد از استفاده آن‌ها را جمع کنید و فضا را آزاد کنید. نکته مهم دیگر برای تراس‌های کوچک رعایت نظم است. با استفاده از پایه‌های گلدان و قفسه‌بندی می‌توانید فضای کوچک، منظم و فوق‌العاده زیبا خلق کنید.

تزئین تراس با چمن مصنوعی

چمن مصنوعی یکی از متریال‌های محبوب در طراحی دکوراسیون‌های خارجی و گاهی داخلی است. چمن مصنوعی نیاز  به رسیدگی‌های معمول چمن طبیعی را ندارد و به همین خاطر استفاده از آن بسیار آسان است. استفاده از چمن مصنوعی برای تزئین بالکن باعث می‌شود فضایی داشته باشید که رنگ‌ زیبایی سبز در آن غالب است و حس و حالی با طراوت و زیبا دارد.

چمن مصنوعی در دو نوع ورزشی و فانتزی تولید و عرضه می‌شود. چمن مصنوعی مناسب استفاده در بالکن از نوع فانتزی است. در هنگام خرید چمن مصنوعی برای بالکن باید به تراکم بالای چمن هم دقت کنید. هرچه تراکم چمن بالاتر باشد حرکت کردن روی آن آسان‌تر است و چمن دوام و ماندگاری بالاتری خواهد داشت.

بنابراین اگر دنبال تغییری چشمگیر در بالکن خانه هستید که نیاز به نگهداری زیاد نداشته باشد و حال و هوایی باطراوت به بالکن‌تان بدهد چمن مصنوعی یکی از بهترین انتخاب‌های شماست.

جمع‌بندی

تراس و بالکن می‌توانند به دوست داشتنی‌ترین قسمت خانه شما تبدیل شوند. با طراحی درست و استفاده از محصولات مناسب می‌توانید با حداقل هزینه فضایی دنج و کاربردی در خانه‌تان فراهم کنید که برای استفاده از هوای باز، استراحت و دور هم جمع شدن فوق‌العاده است. در این مطلب راجع به نکاتی صحبت کردیم که به شما کمک می‌کند بالکن خانه‌تان را از فضای بی‌استفاده به فضایی کاربردی تغییر دهید که لحنی زیبا و دوست داشتنی برای شما داشته باشد.

ارسال پیام