آنچه برای طراحی خانه باغ ایرانی باید بدانید!

طراحی خانه باغ ایرانی، طراحی خانه باغ کوچک ایرانی

آنچه برای طراحی خانه باغ ایرانی باید بدانید!

همه ما آرزو داریم در محیطی سر سبز و آرام و به دور از شلوغی و آلودگی زندگی کنیم. خانه باغ که از ترکیب محل سکونت و باغ ساخته می‌شود یکی از این محیط‌ها است که ساخت آن از زمان‌های قدیم رواج داشته است ولی حالا وجود آن‌ها در شهرها کم‌رنگ شده و جای خود […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1401/01/13
دسته بندی‌: دکوراسیون داخلی ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

همه ما آرزو داریم در محیطی سر سبز و آرام و به دور از شلوغی و آلودگی زندگی کنیم. خانه باغ که از ترکیب محل سکونت و باغ ساخته می‌شود یکی از این محیط‌ها است که ساخت آن از زمان‌های قدیم رواج داشته است ولی حالا وجود آن‌ها در شهرها کم‌رنگ شده و جای خود را به ویلاهای خارج شهر داده است. طراحی خانه باغ ایرانی نکاتی دارد که با آشنایی با این نکات و همچنین مشاهده ایده‌های متنوع می‌توانید به صورت اصولی خانه باغ، برای خود طراحی کنید.

خانه باغ چیست؟

خانه باغ خانه‌ای بزرگ است که بیشتر مساحت آن را حیاط و فضای سبز در برگرفته است. خانه باغ به لطف طراحی هوشمندانه از فضای موجود حداکثر استفاده را می‌کند. خانه باغ‌ها برای کسانی که کسب و کار خود را در خانه مدیریت می‌کنند یا بازنشستگانی که می‌خواهند راحت باشند و استراحت کنند، عالی هستند. خانه باغ‌هایی در ایران سابقه‌ای دیرینه دارند و شکل‌ آن مطابق با معماری سنتی ایرانی است.

خانه باغ چه فرقی با ویلا دارد؟

این خانه‌ها مانند ویلا اکثراً در حومه شهرها ساخته می‌شوند ولی در شهر نیز می‌توان یک خانه حیاط دار را به خانه باغی کوچک تبدیل کرد. خانه باغ برعکس ویلا سنتی و کلاسیک است و پنجره‌های بزرگی برای دریافت نور طبیعی فراوان دارد. در خانه باغ‌های ایرانی حریم خصوصی بیشتر از ویلا رعایت شده.

طراحی خانه باغ ایرانی، طراحی خانه باغ کوچک ایرانی

ویژگی‌های خانه باغ چیست؟

خانه باغ ایرانی دیوارهای بلندی دارد و قسمت‌های مختلف داخل ساختمان نیز به خاطر کلاسیک بودن از بخش‌های مجزایی تشکیل شده. در خانه باغ‌ها هم در فضای داخل و هم در فضای بیرون، ساختمان طبیعت و سرسبزی را به اشکال مختلف خواهید دید. این خانه برای گذران اوقات فراقت و همچنین برای دسترسی راحت‌تر به باغ و محصولات باغی ساخته می‌شود. بنابراین ساخت آن گزینه‌ای مناسب برای افراد باغ‌دار است.

ایده‌ها و راهکارهایی برای ساخت خانه باغ ایرانی

اکنون که با ماهیت خانه باغ ایرانی و تفاوت آن با ویلا آشنا شدید شاید بخواهید در مورد نحوه ساخت و طراحی خانه باغ ایرانی اطلاعات بیشتری کسب کنید. در ادامه به موارد مهمی که برای ایجاد چنین محیطی نیاز است اشاره می‌کنیم.

طراحی خانه باغ ایرانی، طراحی خانه باغ کوچک ایرانی

استفاده از مبلمان‌های مناسب خانه باغ

شما می‌توانید برای طراحی داخلی خانه باغ خود از هر مبلمانی استفاده کنید اما اگر به سبک سنتی علاقه دارید، استفاده از تخت‌های سنتی و میز و صندلی‌های قدیمی گزینه مناسبی است که می‌توان در قسمت‌های مختلف باغ یا داخل خانه آن‌ها را قرار داد. تخت‌ها را می‌توانید با قالیچه یا گلیم بپوشانید و روی تخت از متکاهایی با طرح سنتی استفاده کنید. اگر به سبک مدرن علاقه دارید می‌توانید از مبلمان ساده و تک رنگ راحتی برای باغ خود استفاده کنید. برای فضای باز نیز قرار دادن میز و صندلی‌ حصیری یا پلاستیکی مقاوم گزینه مناسبی است.

قرار دادن حوض یا آبنمای سنتی

یکی از ویژگی‌های اصلی همه خانه‌ها یا خانه باغ‌های ایرانی، وجود حوض در وسط حیاط است که مصارف مختلفی دارد. به خصوص اگر به سبک سنتی علاقه داشته باشید، وجود حوض یا آبنمای سنتی در خانه باغ الزامی است. در غیر این صورت می‌توانید فضایی برای ایجاد استخر در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که وجود حوض یا استخر در خانه باغ یا ویلا باعث زیباتر و دلنشین‌تر شدن فضا می‌شود بنابراین وجود آن الزامی است. برای حوض خانه باغ ایرانی از رنگ فیروزه‌ای استفاده کنید. می‌توانید همه قسمت‌های آن را با کاشی‌های مربعی کوچک آبی یا فیروزه‌ای رنگ بپوشانید تا هم زیبایی آن بیشتر شود و هم نظافت آن آسان‌تر شود.

طراحی خانه باغ ایرانی، طراحی خانه باغ کوچک ایرانی

در نظر گرفتن سایه‌بان

اگر خانه باغ شما قدیمی نیست و ایوان ندارد بهتر است قسمتی از حیاط را سایه‌بان بزنید. برای این کار می‌توانید از مصالح گوناگونی استفاده کنید. حتی می‌توانید در صورت علاقه، آلاچیقی را در وسط حیاط تعبیه کنید و زیر سایه آن به استراحت بپردازید و هم زمان به تماشای فضا مشغول شوید. بنابراین وجود نوعی سایه‌بان در خانه باغ برای استراحت خود ضروری است و می‌توانید از سایه آن برای مقاصد مختلفی استفاده کنید.

ایجاد بخش‌های متنوع در خانه باغ

طراحی خانه باغ کوچک ایرانی می‌توان بسیار انعطاف‌پذیر باشد و با نیازها و سبک زندگی شما سازگار شوند. برای مثال می‌توانید به خانه باغ خود فضایی برای انجام ورزش‌های مختلف، اتاق بازی بچه‌ها یا اتاق خواب مهمان باشد. خانه باغ را می‌توان به یک دفتر کار خانگی تبدیل کرد یا فضای نشیمن آن را به گونه‌ای طراحی کرد که برای تماشای فیلم راحت باشد.

طراحی خانه باغ ایرانی، طراحی خانه باغ کوچک ایرانی

استفاده از باغ یا خانه‌ای قدیمی برای ساخت خانه باغ

اگر جستجو کنید شاید با خانه‌هایی روبه‌رو شوید که متروکه هستند اما پتانسیل زیادی برای تبدیل به یک خانه باغ دارند. می‌توانید این خانه‌های قدیمی را بازسازی کنید و فضای داخلی را به سبک قدیمی تزئین کنید تا در هزینه‌هایتان نیز صرفه جویی شود. برای طراحی خانه باغ کوچک ایرانی می‌توانید از خانه‌های روستایی یا کلبه‌های جنگلی استفاده کنید.

طراحی خانه باغ ایرانی، طراحی خانه باغ کوچک ایرانی

استفاده از تکنولوژی در ساخت خانه باغ

به روز شدن فناوری‌های ساختمان سازی کمک کرده تا ساخت خانه‌های باغی واقعاً زیبا و راحت آسان‌تر شود. ایجاد فضایی سنتی در خانه باغ ایرانی با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا برای ساخت و طراحی دکوراسیون داخلی خانه باغ تضاد ندارد و می‌توان هر دو را کنار هم داشت. خانه‌های باغ مدرن چشم نواز و از نظر راحتی و عایق کاری بسیار کارآمد هستند. خانه‌های باغ ساخته شده از چوب عایق صدا و حرارت خورشیدی دارند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مصرف برق را کاهش می‌دهند.

ایجاد گلخانه

اگر به کاشت سبزیجات و صیفی‌جات علاقه دارید و دوست دارید زمانی که در خانه باغ هستید، محصولات ارگانیک کشت کنید می‌توانید از در گوشه‌ای از باغ خود گلخانه‌ای کوچک ایجاد کنید. گلخانه در زمان سرما یا نا مساعد بودن شرایط جوی به کمک شما می‌آید و می‌توانید در آن انواع گل و گیاه را پرورش دهید. اگر گلخانه شیشه‌ای داشته باشید می‌توانید در روزهای بارانی و سرد از فضای داخل آن برای استراحت و دورهم بودن نیز علاوه بر کشاورزی استفاده کنید.

سنگ فرش یا موزائیک کردن کف باغ

با افزودن سنگ فرش یا موزائیک کردن قسمت‌هایی از باغ، مسیر را برای قدم زدن و پیاده روی بین گل‌ها و درختان هموار کنید. این کار باعث می‌شود که فضا نظم بهتری بگیرد. همچنین وجود راه‌های سنگ فرش به نوعی به زیبایی فضا نیز کمک می‌کند و فضا را بیشتر به طبیعت نزدیک می‌کند.

طراحی خانه باغ ایرانی، طراحی خانه باغ کوچک ایرانی

کاشت درختان، گل و گیاه‌های زینتی

یکی از ارکان مهم طراحی خانه باغ ایرانی وجود انواع گل‌ها و گیاهان است که بخش مهمی از مساحت کل خانه به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند. هر چه باغچه و گلدان‌های بیشتری برای خانه باغ خود در نظر بگیرید فضایی زیباتر و سرسبزتر خواهید داشت. البته در انتخاب این گل‌ها و گیاهان دقت کنید و آن‌ها را بسته به آب‌وهوای محل سکونت خود انتخاب کنید تا دوام بیشتری داشته باشند و نگه‌داری از آن‌ها آسان‌تر باشد.

نورپردازی قسمت‌های مختلف خانه باغ

قطعاً شب نشینی در فضای خانه باغ نیاز به نورپردازی مناسب در محیط حیاط باغ دارد. می‌توان با نورپردازی‌هایی که بر روی دیوار انجام می‌شود این فضا را دلنشین کنید. همچنین می‌توانید چراغ‌های ایستاده در حیاط تعبیه کنید. بسته به سلیقه نیز می‌توان این نورپردازی‌های روی زمین و در پای گل‌ها گیاهان انجام داد تا شب هنگام نیز گیاهان قابل دیدن و تماشا باشند.

فضای بازی

پیشنهاد می‌شود در قسمتی از باغ فضایی برای بازی کودکان در نظر بگیرید. این فضا می‌تواند در داخل ساختمان یا بیرون در فضای باز باشد. در صورتی که می‌خواهید در فضای باز وسایلی را قرار دهید توصیه می‌شود به گونه‌ای آن‌ها را جای گذاری کنید که به گل‌ها و گیاهان حساس آسیب نرسد. می‌توانید تاب، سرسره، الاکلنگ یا استخر بادی در این محیط قرار دهید.

طراحی خانه باغ ایرانی، طراحی خانه باغ کوچک ایرانی

استفاده از وسایل ایرانی

خانه باغ ایرانی با وسایل سنتی و ایرانی تکمیل می‌شود. استفاده از سماور و قوری برای صرف چای یکی از مواردی است که دورهمی‌های شما را در خانه باغ ایرانی لذت‌بخش‌تر می‌کند. همچنین می‌توانید فضاهای مختلف خانه را با فرش و گلیم بپوشانید. استفاده از وسایل تزئینی سنتی مثل صندوقچه و فانوس نیز خالی از لطف نیست. استفاده از ظروف سفالی مثل کوزه و بشقاب‌های طرح دار لعابی از دیگر وسایلی هستند که حسی نوستالژی به فضا می‌بخشند.

مصالح مورد نیاز برای طراحی خانه باغ ایرانی

بهتر است برای ساخت خانه باغ سنتی از چوب، آجر، سنگ و کاهگل استفاده کنید یا حداقل این موارد را برای تزئین و نمای ساختمان حتماً در ساخت خانه باغ به کار بگیرید. این کار باغ حفظ اصالت و بومی شدن فضا می‌شود. با این حال اگر مایل نیستید از این مصالح استفاده کنید پیشنهاد می‌شود که در قسمت‌های مختلف ساختما از رنگ‌های گرم مثل قرمز، عنابی، آجری و کرمی استفاده کنید.

طراحی خانه باغ ایرانی، طراحی خانه باغ کوچک ایرانی

همه ما دوست داریم در فضایی سر سبز و دلنشین زندگی کنیم. خانه باغ‌ها این امکان را برای ما فراهم می‌کنند. دکوراسیون داخلی و حیاط خانه باغ‌های ایرانی ویژگی‌های خاصی دارد که آن را از ویلا متفاوت می‌کند. طراحی خانه باغ ایرانی را می‌توان به شیوه‌های مختلفی انجام داد. در این مطلب علاوه بر آشنایی با ماهیت خانه باغ ایرانی، ایده‌ها و راهکارهایی را برای ساختن و ایجاد این خانه باغ‌ها را بررسی می‌کنیم تا بهتر بتوانیم این فضا را طراحی و از آن استفاده کنیم.

ارسال پیام