چوب ترموود چیست؟ | بررسی همه جانبه + معرفی انواع

چوب-ترموود-مبلمان-پاندا

چوب ترموود چیست؟ | بررسی همه جانبه + معرفی انواع

چوب را شاید بتوان یکی از اولین و قدیمی ترین عناصر و مصالح در دست بشر جهت ساخت و رفع بسیاری از ابزارهای خود نام برد. به مرور زمان و طی سالها، بشر به این مطلب پی برد که مقاومت چوب را می توان از طریق سوزاندن و نیم سوز کردن بطور چشمگیری افزایش داد. […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1401/01/29
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

چوب را شاید بتوان یکی از اولین و قدیمی ترین عناصر و مصالح در دست بشر جهت ساخت و رفع بسیاری از ابزارهای خود نام برد. به مرور زمان و طی سالها، بشر به این مطلب پی برد که مقاومت چوب را می توان از طریق سوزاندن و نیم سوز کردن بطور چشمگیری افزایش داد. در این راستا و در دهه های اخیر، تحقیقات زیادی در تعدادی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فنلاند آغاز گردید.

از جمله پژوهش های بارزی که بین سالهای 1930 و 1940 در این زمینه صورت گرفت توسط استام وهانسن و وایت به ترتیب درآلمان و ایالات متحده صورت گرفت.

در حدود بیست سال بعد، سه محقق آلمانی به نام های باوندام، رانکل و بوروی، تحقیق در این مورد را ادامه داده و در سال 1960، کولمن و اشنایدر تحقیقی جامع از یافته های علمی در زمینه‌ی بهبود حرارتی را منتشر کردند.در همین اثنا، مطالعات مختلفی جهت اصلاح حرارتی چوب انجام شد که گسترده‌ ترین و موثر ترین پژوهش‌ ها در این زمینه، توسط انجمن چوب ترمو فنلاند (VTT) صورت گرفت. در نتیجه‌ی این تحقیقات انجمن ترموود فنلاند روشی برای اصلاح حرارتی چوب با نام ترموود ابداع نمود. به همین دلیل ترموود به عنوان محصول خاص کشور فنلاند شناخته می شود. در حاضر بجز فنلاند که تولید کننده یکی از بهترین انواع چوب ترموود جهان می باشد، این محصول در کانادا و آلمان نیز به طور گسترده تولید می شود.

مبلمان-پاندا-چوب-ترموود

 

چوب ترموود چیست؟

به ‌طور طبیعی چوب در مواجهه با شرایط جوی همچون رطوبت و آب خوردگی، ماده ای ناپایدار به شمار می رود که این ویژگی ذاتی باعث بروز مشکلاتی همچون پوسیدگی و تاب برداشتن می شود که در این میان اصلاح حرارتی یک روش موثر در افزایش دوام و پایداری چوب می باشد. محصول نهایی این فرایند اصلاح، چوب ترموود نامیده می شود. چوب ترموود از انواع خاصی از چوب دارای استحکام بالا همچون چوب زبان گنجشک (ASH) و چوب گونه کاج (PINE) تولید می گردد.

شیوه فرآوری چوب ترمووود

ابتدا چوب تا دمای 220 درجه سانتی گراد و تا قبل از رسیدن به مرحله سوختن، حرارت می بیند. در واقع افزایش دما باعث تغییر در ساختار شیمیایی چوب و توامان تغییر در خواص آن می شود. این تغییرات باعث افزایش مقاومت و استحکام چوب می گردد.

این فرایند موجب تغییر رنگ چوب به رنگ قهوه ای تیره می شود. روش های مختلفی برای فرآیند ترمو کردن چوب وجود دارد که در آنها از بخار آب، روغن و … استفاده می شود اما در تمامی این فرایند ها، سه مرحله “خشک کردن، حرارت دادن، و خنک کردن” وجود دارد.

 

مقاله پیشنهادی: چوب ترموود چیست و چرا برای تولید میز و صندلی بهترین انتخاب است؟

انواع چوب ترمووود از لحاظ نوع چوب اولیه

بطور کل، چوب ترموود دارای دو دسته نرم چوب (Soft wood) و سخت چوب (Hard wood) می باشد که دسته اول جزئ بازدانگان از جمله سرو، صنوبر (Spruce و کاج (Pine)  و چوب های دسته سخت چوب، جزئ نهاندانگان همچون چوب wan یا Ash، چوب گردو، صنوبر، بلوط، افرا، ماهون، گیلاس، زبان گنجشک و … می باشند.

چوب های نوع نرم چوب، از چگالی مولکولی کمتری برخوردار بوده و فاقد گره های مرکزی از بافت خاصی می باشند که این ویژگی باعث زیبایی خاص این نوع ترموود می گردد.

 

چوب-ترموود-مبلمان-پاندا-2

انواع چوب ترموود از لحاظ روش تولید

میزان حرارتی که در فرایند ترمو شدن به چوب خام وارد می شود چوب ترموود خروجی را به دو دسته   THERMO S (ترمو اس) و THERMO D (ترمو دی) طبقه بندی می کند.

در فرایند تولید ترموود نوع ترمو اس برخلاف نوع ترمو دی، از حرارت کمتری استفاده می گردد. استفاده از حرارت 220 درجه سانتیگراد در فرایند تولید ترمو دی، باعث خروج کامل رطوبت و مواد سلولوزی چوب به طور کامل شده و موجب استحکام و دوام بیشتر این نوع ترموود می شود.

 

 

 

 

 

 

 

مزایای چوب ترموود نسبت به چوب معمولی

 • وزن کمتر
 • حفظ رطوبت محیط
 • عدم تغییر خواص در برابر تغییرات ناگهانی دما (سرما به گرما و گرما به سرما)
 • توانایی بسیار بیشتر در مقابل آتش، آب، طوفان و برودت
 • تجزیه پذیر بودن و عدم آسیب رساندن به محیط زیست در زمان تخریب
 • مقاومت و انعطاف بیشتر نسبت به فشارهای بیرونی همچون زلزله
 • عایق بی نظیر صدا (به دلیل نگهداری هوا در منافذ خود)
 • دارای دوام بالا در برابر پوسیدگی
 • مقاومت در برابر تاب برداشتن
 • مقاوم در برابر حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپک
 • خلوص و يكنواختي به دلیل عدم وجود صمغ
 • کاهش PH و افزایش دوام چوب

مبلمان-پاندا-چوب-ترموود

کاربرد چوب ترموود در محصولات مبلمان پاندا

با توجه به مزایا و ویژگی های بارز چوب ترموود، شرکت مبلمان پاندا تعدادی از محصولات خود را با استفاده از چوب باکیفیت ترموود تولید می نماید.

صندلی-ترموود-مبلمان-پاندا-PND-121

ارسال پیام