انواع میز مهندسی را بهتر بشناسید!

انواع میز مهندسی-میز مهندسی شیبدار-میز مهندسی نقشه کشی

انواع میز مهندسی را بهتر بشناسید!

مهندسی یکی از رشته‌های پرطرفدار دانشگاهی است و انواع میز مهندسی ابزاری ضروری برای دانشجویان و مهندسانی هستند که در این حرفه مشغولند. میز نقشه‌کشی ابزاری مفید برای هرچه بهتر انجام شدن نقشه‌کشی و راحتی هرچه بیشتر مهندسان است. با استفاده از این محصول می‌توانید بدون خستگی، درد در کمر و ستون فقرات و بدون […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1402/02/12
دسته بندی‌: مقالات جدید ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

مهندسی یکی از رشته‌های پرطرفدار دانشگاهی است و انواع میز مهندسی ابزاری ضروری برای دانشجویان و مهندسانی هستند که در این حرفه مشغولند. میز نقشه‌کشی ابزاری مفید برای هرچه بهتر انجام شدن نقشه‌کشی و راحتی هرچه بیشتر مهندسان است. با استفاده از این محصول می‌توانید بدون خستگی، درد در کمر و ستون فقرات و بدون آسیب رساندن به بدن‌تان ساعت‌های طولانی بنشینید و کار کنید. انواع میز مهندسی طراحی ارگونومیک دارند و مجهز به اهرم‌های تنظیم ارتفاع هستند تا کسی که از آن استفاده می‌کند راحت باشد و کاملاً به کارش مسلط باشد. میز مهندسی ابزاری کاربردی است که می‌تواند میز کامپیوتر یا میز تحریر هم باشد. در ادامه این مطلب راجع به انواع مختلف این محصول صحبت می‌کنیم.

میز مهندسی نقشه‌کشی

میز نقشه‌کشی نوعی خاص از میز تحریر است که کاربرد چند منظوره دارد. از این میزها برای طراحی، نوشتن، طراحی‌بداهه و رسم نقشه روی کاغذهای بزرگ کاربرد دارند. این میزها برای انجام کارهای دقیق روی کاغذهای بزرگ طراحی‌ شده‌اند. نام دیگر این میزها میز مکانیکی است. چرخ‌دهنده‌های ساده و چند اهرم در ساخت این میزها به کار رفته است که با استفاده از آن‌ها می‌توان سطح میز را شیب‌دار کرد یا ارتفاع را با بالا و پایین کردن تغییر داد. بعضی از میزهای پیشرفته خط‌کش‌هایی دارند که می‌توانید زاویه بسیار دقیقی برای ترسیم با آن‌ها به میز بدهید. میزهای پیشرفته برای ترسیم دقیق خطوط موازی در طراحی‌های سه‌بعدی کاربرد دارند. این میزها هنگام خرید میز اداری برای دفاتر نقشه‌کشی و مهندسی یکی از بهترین گزینه‌ها هستند.

سطح روی میزهای مهندسی براق است و با رنگ الکترواستاتیک کوره‌ای پوشیده شده است. ابعاد این میزها به طور معمول شبیه ابعاد میز تحریر است اما قابلیت تنظیم ارتفاع و شیب‌دادن به سطح را هم دارند. میز مهندسی نقشه‌ کشی محصولی بسیار مقاوم است که اسکلتی محکم دارد و به دلیل کیفیت متریال و رنگ ماندگاری بالایی دارد.

انواع میز مهندسی-میز مهندسی نقشه مشی

میز مهندسی معماری

میز نقشه‌کشی می‌تواند میز مهندسی معماری هم باشد. دانشجویان معماری و مهندسان معمار به فضایی بزرگ نیاز دارند تا بتواند روی نقشه‌ای که می‌کشند مسلط باشند و بتوانند بدون خستگی کار کنند. به همین دلیل میزهای مهندسی شیب‌دار محصولی محبوب در میان این افراد هستند. میز مهندسی معماری محصولی ضروری در شرکت‌های مهندسی، کارگاه‌های آموزشی و دانشگاه‌ها است. صفحه این میزها براق است و گاهی به عنوان تخته وایت‌برد هم قابل استفاده است. صفحه میزها از جنس ام‌دی‌اف و لبه‌های آن از جنس PVC است. صفحه چوبی روی پایه‌ای فلزی سوار می‌شود و فلز پایه میز معمولاً از فلز سنگین فنردار است. انتهای پایه‌ها با پلاستیک پوشانده شده تا از سر خوردن میز و زخم شدن کف‌پوش جلوگیری کند. بهتر است میز مهندسی نقشه‌کشی بزرگ باشد تا مهندسین به راحتی بتوانند طرح و نقشه خود را اجرا کنند.

انواع میز نقشه کشی-میز مهندسی معماری

میز مهندسی شیب‌دار

وقتی در طول انقلاب صنعتی نقشه‌کشی تبدل به تخصصی بسیار مورد نیاز و تخصصی شد، میز مهندسی شیب‌دار هم تبدیل به محصولی پرطرفدار و کاربردی شد و در میان مهندسان ماندگار شد. مهندسان و طراحان امروزه هم برای طراحی یا اصلاح نقشه‌ها از میزهای شیب‌دار استفاده می‌کنند. میزهای امروزی برخلاف میزهای گذشته یک تکه نیستند بلکه با استفاده از اهرم‌های خاصی می‌توانند به صورت شیب‌دار دربیایند یا به صورت میز عادی استفاده شوند. درنتیجه می‌توانید هنگام خرید میز تحریر هم این محصولات را در نظر بگیرید چرا که بسیار مقاوم و ماندگارند و طبق اصول ارگونومی طراحی شده‌اند. میزهای شیب‌دار برای طراحی لباس، نقاشی، ویرایش نقشه‌های مهندسی یا حتی مطالعه مناسب و کاربردی‌اند. یکی از مهم ترین مزایای میز مهندسی نقشه‌کشی شیبدار این است که باعث می شود زاویه سالمی به بدن و ستون‌فقرات به وجود بیاید. در نتیجه با استفاده از این میز کمترین میزان فشار به گردن و ستون فقرات وارد می‌شود و پس از اتمام کار خبری از دردهای اسکلتی نخواهد بود.

میز نقشه‌کشی و نور مهندسی

میز نور مهندسی ابزاری فوق‌العاده برای مشاهده دقیق و کشیدن جزئیات است. این محصول در میان کسانی که در رشته‌های هنر، نقاشی، طراحی و مهندسی فعالیت و تحصیل می‌کنند بسیار محبوب است. همه کسانی که باید جزئیات دقیق و زیادی روی کاغذ رسم کنند از این محصول استفاده می‌کنند و به خرید میز نور مهندسی نیاز دارند. میز نور یکی از انواع میز مهندسی است که صفحه‌ای نورانی دارد. وقتی کاغذ روی این صفحه نورانی قرار بگیرد نقش‌ها و علائم روی صفحه کاغذ بسیار واضح و دقیق نمایش داده می‌شوند. درنتیجه این محصول در بسیاری از شرکت‌های مهندسی موجود است و مهندسان برای طراحی، پیاده‌سازی و اصلاح نقشه‌هایشان از آن استفاده می‌کنند. قالب‌سازی و طراحی این میز زیبا و در عین حال بسیار مستحکم است. میز نور در مقابل ضربه و زمین خوردگی مقاوم است پایه‌هایش با پروفیل ضخیم تولید می‌شوند تا استحکام و قدرت میز تقویت شود.

در خرید میز نور مهندسی باید دقت کنید که پیج‌هایی برای تنظیم ارتفاع دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها در سطوح ناهموار هم به راحتی طراحی‌ کرد. برای رسته های مانند معماری وجود میز مهندسی معماری میتواند بسیار جذاب باشد. رنگ این میزها الکترواستاتیک کوره‌ای ضدخش است که در تمام اسکلت به کار رفته است. نورپردازی در میزهای نور مهندسی فلئورسنت است و سطح میز با شیشه مات پوشانده شده است. درنتیجه به چشم آسیب نمی‌رسد و در طراحی‌های طولانی‌مدت هم دچار خستگی نمی‌شود.

میز مهندسی شیبدار

میز تحریر مهندسی

میز تحریر یکی از انواع میز مهندسی است که استفاده‌های بسیاری دارد. همه انواع میز مهندسی که تا اینجا معرفی شد می‌توانند به عنوان میز تحریری ارگونومیک و کاربردی استفاده شوند. از آنجایی که میزها مهندسی طبق اصول ارگونومیک ساخته‌ شده‌اند، قابلیت تنظیم ارتفاع دارند، ماندگاری و مقاومت دارند و از مواد باکیفیت سازگار با بدن انسان ساخته شده‌اند محصولاتی کاملاً مناسب برای استفاده به عنوان میز تحریر و میز مطالعه هستند. صفحه رویی میز مهندسی هم می‌تواند به عنوان تخته وایت‌برد استفاده شود و در هنگام مطالعه یا انجام تکالیف درسی کاربردی باشد.

نکاتی راجع به خرید انواع میز مهندسی

توجه به جزئیاتی که در ادامه بیان می‌کنیم باعث می‌شود خریدی هرچه بیشتر داشته باشید و محصولی پیدا کنید که با نیازهایتان هماهنگ باشد.

  • به وزن میز توجه کنید. اگر نیاز به جابجا کردن وسایل دفتر کارتان دارید بهتر است از میزهایی با وزن سبک‌تر استفاده کنید. میزهای سنگین در صورتی مناسبند که فضای ثابتی برای قرار دادن آن در نظر داشته باشید و نیاز به جابجایی نداشته باشید.
  • ابعاد صفحه میز را در نظر بگیرید. صفحه میز مهندسی برای طراحی و نقشه کشی 80 در 120 سانتی‌متر است. این ابعاد برای انجام اکثر کارهای شما کافی است. صفحه‌های بزرگ‌تر جای بیشتری اشغال می‌کنند در نتیجه اگر مشکل کم بودن جا دارید بهتر است از اندازه‌های استاندارد استفاده کنید.
  • قابلیت تنظیم ارتفاع میز را بررسی کنید. اگر قرار است به صورت ایستاده کار کنید به ارتفاع بیشتری نیاز دارید. با این حال تنظیم ارتفاع درست نکته‌ای بسیار مهم در هنگام کار طولانی‌مدت با میزهای مهندسی است.
  • برای تسلط هرچه بیشتر به کارتان میز شیب‌دار تهیه کنید. میزهای شیب‌دار چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته به شما امکان جابجایی آسان‌تر و تسلط بیشتر روی کار در عین خستگی کمتر می‌شود.

جمع‌بندی

در این مطلب انواع میز مهندسی را معرفی و بررسی کردیم. میز مهندسی محصولی کاربردی و ضروری برای مهندسان، طراحان و هنرمندان است. کسانی که نیاز به ساعت‌های طولانی کار پشت میز دارند می‌توانند از این محصول بهره ببرند. میزهای مهندسی به عنوان میز تحریر هم قابل استفاده هستند. می‌توانید با انتخاب و خرید این محصول از مزایای بی‌شمار آن استفاده کنید.

ارسال پیام