انواع نیمکت های پارکی | آشنایی با مدل های روز دنیا

انواع نیمکت های پارکی، نیمکت پارکی چوبی

انواع نیمکت های پارکی | آشنایی با مدل های روز دنیا

نیمکت‌های پارکی در دسته مبلمان شهری جا می‌گیرند. انواع نیمکت پارکی برای استراحت‌های کوتاه مدت در خیابان‌ها یا در پارک‌ها و بوستان‌ها استفاده می‌شوند. انواع نیمکت‌ های پارکی در سایز 150 سانتی‌متر و برای نشستن سه نفر تولید می‌شوند. طراحی نیمکت‌های پارکی بسیار متنوع است و می‌تواند تاثیر بالایی در زیباسازی شهرها و بوستان‌ها داشته […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1401/02/28
دسته بندی‌: دکوراسیون داخلی ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

نیمکت‌های پارکی در دسته مبلمان شهری جا می‌گیرند. انواع نیمکت پارکی برای استراحت‌های کوتاه مدت در خیابان‌ها یا در پارک‌ها و بوستان‌ها استفاده می‌شوند. انواع نیمکت‌ های پارکی در سایز 150 سانتی‌متر و برای نشستن سه نفر تولید می‌شوند. طراحی نیمکت‌های پارکی بسیار متنوع است و می‌تواند تاثیر بالایی در زیباسازی شهرها و بوستان‌ها داشته باشد. در ادامه مطلب انواع نیمکت‌ پارکی را معرفی و بررسی می‌کنیم.

نیمکت پارکی فلزی

نیمکت‌های فلزی مقاوم هستند و می‌توان طرح‌ها متنوعی روی آن‌ها ایجاد کرد. نیمکت‌های فلزی امروزی در دو نوع مینیمال و ماکسیمال تولید می‌شوند. در نیمکت‌های مینیمال کمترین میزان جزییات و تزئینات به کار رفته است و نیمکت‌هایی ساده با رنگ‌های ساده تولید می‌شوند تا به مصرف‌کنندگان حسی از آرامش و سادگی القا کنند.

نیمکت‌های ماکسیمال شلوغ و پر از طراحی هستند. در قسمت پایه، پشتی و دسته‌های این نیمکت‌ها طرح‌های مختلفی مانند منحنی یا شکل‌های هندسی کار شده است که به فضا زیبایی خاصی می‌دهد.

نیمکت‌های پارکی فلزی بر پایه لوله و ورق ساخته می‌شوند که شکلی ساده دارند و زمان تولید و قیمت‌شان هم کمتر است. مدل دیگر نیمکت‌ فلزی ساخه شده از سی ان سی است که طرحی زیباتر دارد و در روند تولید با دستگاه‌های مجهزتری برش داده می‌شود.

انواع نیمکت های پارکی، صندلی برای باغ

نیمکت پارکی چدنی

نیمکت‌های چدنی بالاترین قیمت را در میان انواع نیمکت‌ های پارکی دارند. این نیمکت‌ها از چدن ریختگی تولید می‌شوند که طراحی ظاهر بسیار شکیل و زیبایی دارند. زیبایی مبل‌های چدنی نسبت به مبل‌های چوبی و فلزی بسیار بیشتر است و برای محیط‌های لوکس مناسب‌تر است. باشگاه اسب‌سواری، باغ‌های مجلل و لوکس و فضای بیرونی تالار‌ها و هتل‌ها محل مناسبی برای استفاده از نیمکت‌های پارکی است.

مقاله پیشنهادی: “خرید صندلی کافی شاپ

نیمکت و صندلی پارکی سنگی

سنگ یکی دیگر از متریال‌های طبیعی است که زیبایی فوق‌العاده و مقاومت بالایی دارد و برای فضاهای بیرونی کاملا مناسب است. نیمکت و صندلی سنگی در اثر باران و تابش خورشید خراب نمی‌شوند. این نیمکت‌ها طراحی‌های بسیار متنوعی دارند و هم به شکل کلاسیک با ترکیب شدن با چوب و فلز قابل استفاده هستند و هم به تنهایی، وقتی که پایه و نشیمن نیمکت هر دو از سنگ تهیه شده باشند.

این نیمکت‌ها علاوه بر فضاهای شهری در باغ‌های شخصی هم قابل استفاده هستند چون هم بسیار زیبا و هم بسیار مقاوم نسبت به فرسایش و خرابی هستند.

نیمکت منهنی پارکی

نیمکت پارکی چوبی

چوب در ساخت و طراحی انواع مبلمان کاربرد به سزایی دارد. چوب زیباست و حسی از آرامش و صمیمیت به آدم‌ها می‌دهد. در میان انواع نیمکت پارکی، نیمکت‌های چوبی طرفداران خاص خودشان را دارند. برای افزایش مقاومت این نیمکت‌های گاهی از وود پلاست در تولیدشان استفاده می‌شود تا میزان خوردگی و خرابی آن‌ها را کاهش دهد.

بدنه نیمکت‌های چوبی مانند دیگر انواع نیمکت پارکی فلزی است و از پروفیل، لوله یا چدن ساخته می‌شود. رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک این ساختار را می‌پوشاند تا از نیمکت در برابر اشعه خوردشید، رطوبت و سایر آسیب‌های محیطی حفظ شود. نشینمگاه و پشتی نیمکت‌های چوبی از انواع چوب‌های رنگ خورده ساخته می‌شوند که بسته به محیط شهری قابل تغییر هستند.

ظاهر ساده‌ نیمکت‌های چوبی می‌تواند با به کار بردن فلز با طراحی‌های مختلف و شلوغ در قسمت پایه و دسته‌ها جبران شود. البته نیمکت‌های چوبی ساده و مینیمال هم زیبایی و طرفداران خودشان را دارند.

نیمکت‌ پارکی بتنی

بهترین نمیکت‌های پارکی برای پارک‌های کوچک شهری نیمکت‌های بتنی هستند. حتی در باغ‌های شخصی و محل‌های دیگر هم می‌توانید از این نیمکت‌ها استفاده کنید. این مدل هم در برابر باران و برف و تابش نور آفتاب مقاومت بالایی دارد. طراحی و رنگ این نیمکت‌ها به آسانی قابل تغییر دادن است و رنگ‌آمیزی مجدد این مدل هزینه زیادی ندارد و می‌تواند بارها انجام شود. بتن می‌تواند با متریال‌های دیگر مثل فلز و چوب ترکیب شود و انواع نیمکت‌ های پارکی متنوعی به وجود بیاورد که در عین استحکام زیبایی و خلاقیت در طراحی هم دارند.

نیمکت‌های بتنی در مدل‌های مختلفی مانند تخت مکعبی، پارکی، ساده بتنی و نیمکت قوس‌دار تولید می‌شوند. هر کدام از این مدل‌ها کارایی و جنس بتن مختلفی دارند که بر اساس نیاز مصرف‌کنندگان ساخته می‌شوند.

نیمکت پارکی فایبرگلاس

بعد از فراگیر شدن وسایل بازی فایبرگلاس در پارک‌ها، نیمکت‌های فایبرگلاس هم به بازار  آمدند. این نیمکت‌ها مقاومت بسیار بالایی در برابر آفتاب دارند و باران و برف هم اثر مخربی روی آن‌ها نمی‌گذارد. مشکل نسل اولیه نیمکت‌های فایبرگلاس رفتن رنگ آن‌ها در مقابل تابش آفتاب بود. امروزه این مشکل با ترکیب کردن کامپوزیت‌هایی متشکل از چوب و پلاستیک حل شده است. نیمکت‌های فایبرگلاس مقاومت بالایی دارند و از جنس چوب یا پلاستیک خالص نیستند. ظاهر این نمیکت‌ها طبیعی و زیباست و از چوب و پلاستیک بازیافتی تهیه می‌شوند و نسبت به اشعه یو وی مقاومند و در نتیجه استفاده زیاد خراب نمی‌شوند.

جمع‌بندی انواع نیمکت‌ های پارکی، وزن، ماندگاری، راحتی و شکل ظاهری آن‌ها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

شکل ظاهری نیمکتراحتی نیمکتماندگاری نیمکتوزن نیمکت
شکل طبیعی و کلاسیک

طراحی مدرن و کلاسیک

بسیار راحتماندگاری متوسط نیاز به جایگزینی در طولانی مدتمتوسطنیمکت پارکی چوبی
ظاهر مدرن و طراحی صنعتیراحتی متغییر بین متوسط و کمماندگاری بالا

احتیاج کم به تعویض

وزن متغییر بین متوسط تا سنگیننیمکت پارکی فلزی
کلاسیک، مناسب برای کودکان، مدرنراحتی زیادمتغییر بین متوسط و زیادسبکنیمکت پارکی فایبرگلاس

 

شکل ظاهری مدرن و منطبق بر معماری زبره‌کاریراحتی کمتر نسبت به مدل‌های دیگرماندگاری بالا

عدم نیاز به جایگزینی

سنگیننیمکت پارکی بتنی

انواع نیمکت های پارکی، نیمکت مدرن پارکی

نکات قابل توجه در خرید نیمکت پارکی

  • نیمکت‌ها بین چهل تا پنجاه سانتی‌متر ارتفاع از زمین داشته باشند.
  • در هنگام جا گذاری نیمکت‌هایی که در مسیر عبور افراد قرار دارند، فضای کافی برای رفت و آمد کسانی که ویلچر دارند قرار دهید تا نیمکت‌ها برایشان مشکلی به وجود نیاورد.
  • نیمکت‌ها را روی زمین صاف و محکم نصب کنید.
  • بهتر است نیمکت‌های پارکی پشتی کاملا چسبیده به نشیمن داشته باشند تا در هنگام استفاده حادثه‌ای برای شهروندان به وجود نیاورند.
  • نیمکت‌هایی که پشتی ندارند برای جاهایی که مردم از آن‌ها برای استراحت‌های کوتاه‌تری استفاده می‌کنند مناسب‌تر هستند. برای مثال در بازارها و پاساژها که مردم در هنگام خرید احتیاج به استراحت دارند. نیمکت‌های بدون پشتی مکمل بسیار خوبی برای فضای بوستان‌ها در کنار دیگر نیمکت‌ها هم هستند.
  • توجه ویژه‌ای به شرایط آب و هوایی محل داشته باشید. برای مناطق مرطوب و شرجی از فلز مقاومتر استفاده کنید. در مناطقی که تابش آفتاب شدید است نمیکت‌های فلزی بسیار داغ و غیر قابل استفاده می‌شوند. بهترین انتخاب نیمکت فایبرگلاس یا چوبی برای این مناطق است.
  • نیازهای مردم شهر را به طور ویژه و عادلانه در نظر بگیرید. زمین بازی یا مکان رفت و آمد را با گذاشتن نیمکت اشغال نکنید، به فکر کسانی باشید که مشکل حرکتی دارند و از صندلی فلزی چرخ‌دار یا واکر استفاده می‌کنند.
  • نیمکت‌ها باید جای کافی برای قرار دادن وسایل داشته باشند و زیادی کوچک نباشند.
  • نیمکت‌های دسته‌دار و با پشتی‌های بلند برای سالمندان و افرادی که مشکل حرکتی دارند مناسب‌اند و باید در فضاهای عمومی وجود داشته باشند.

جمع‌بندی

نیمکت‌های پارکی برای راحتی و استراحت کردن مردم در فضاهای باز شهری یا در باغ‌ها و تالارها و پارک‌ها استفاده می‌شوند. توجه به طراحی این نیمکت‌ها تاثیر بسیار بالایی بر زیبایی محیط بیرونی دارد. خوشبختانه متریال و طراحی این نیمکت‌های پارکی امروزه بسیار متنوع و خلاقانه است. برای انتخاب بهترین نیمکت پارکی باید نیاز، بودجه، استفاده و شرایط محیطی را در نظر داشته باشید.

ارسال پیام