تشخیص کیفیت انواع فوم در صندلی و مبلمان

مبلمان پاندا - فوم مبلمان

تشخیص کیفیت انواع فوم در صندلی و مبلمان

مشتریان در هنگام مراجعه به بازار، از طریق فروشندگان مختلف با اصطلاحاتی از قبیل انواع فوم مبل گرم، فوم سرد، اسفنج یورتان، تسمه کشی، فنر لول، فنر زیگزاگ و… مواجه می شوند و هر فروشنده ای یک سری اطلاعات در اختیار مشتری قرار می دهد که ممکن است با توجه به دانش فروشنده صحیح یا […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1401/01/29
دسته بندی‌: آموزشی ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

مشتریان در هنگام مراجعه به بازار، از طریق فروشندگان مختلف با اصطلاحاتی از قبیل انواع فوم مبل گرم، فوم سرد، اسفنج یورتان، تسمه کشی، فنر لول، فنر زیگزاگ و… مواجه می شوند و هر فروشنده ای یک سری اطلاعات در اختیار مشتری قرار می دهد که ممکن است با توجه به دانش فروشنده صحیح یا ناصحیح باشند. اساسا تحقیق و تفحص کامل درباره نحوه ساخت و تولید یک صندلی استاندارد که طول عمر بسیار بالایی داشته باشد، کار دشواری است و صرفا با دیدن و شنیدن اخبار نمی توان به کیفیت صندلی مطلوب پی ببریم از این رو تصمیم گرفتیم تحقیق و توضیح مختصری درباره انواع فوم و اسفنج و زیرسازی های نشیمن در این بخش بیاوریم، تا شاید هم برای مشتریان عزیز و هم برای فروشندگان محترم بتوانیم اطلاعات مفیدی ارائه نماییم.

در ابتدا تعریف هر کدام از انواع فوم و اسفنج ها را بیان کرده و سپس کاربرد آنها را در مبل های مختلف توضیح خواهیم داد. با این توضیحات متوجه می شوید که بهترین فوم برای مبل راحتی چیست:

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام بررسی یا خرید هر گونه مبلمان همچون صندلی، پاف و …، این سوال در ذهنتان خطور کرده باشد که برای کالای خریداری شده من از چه متریالی استفاده شده و یا اینکه آیا خوب و باکیفیت هست یا خیر؟

اصلا فوم سرد خوب است یا فوم گرم؟ کدام برای مبل راحتی مناسب هست، کدام برای صندلی اداری مناسب تر می باشد؟

نهایتا اینکه در کالایی همچون صندلی، یکی از مهمترین فاکتورهای سنجش میزان کیفیت، نوع فوم مصرفی در کف یا پشتی صندلی می باشد.

فوم چیست؟

فوم به ماده ای مایع یا جامد گفته می شود که در آن پراکندگی گاز وجود دارد. در حالتی که این پراکندگی گاز در مایع وجود دشته باشد به آن “کف” و در صورتیکه پراکندگی گاز در جامد باشد به آن “فوم” گفته می شود.

انواع فوم

فوم ها به سه دسته فوم پلی یورتان، فوم پلی اتیلن و فوم پلی استایرن(یونولیت) تقسیم می شوند. فوم پلی یورتان که نوعی پلیمر ترموست Thermoset می باشد که از ترکیب متیلن دی ایزوسانات با پلی اول ها و برخی افزودنی های شیمیایی دیگر بدست می آید. نوع و میزان افزودنی ها و تغییر شرایط شیمیایی و فیزیکی فرایند ذکر شده، می تواند موجب تولید انواع فوم پلی اورتان با خواصی گوناگون و برای کاربردهای متنوعی شود. این ویژگی پلی اورتان باعث افزایش کاربرد آن در صنایع مختلفی شده است. انواع مختلف این فوم ها شامل اسفنج(ابر)، فوم سرد و فوم گرم می باشند. فوم‌های گرم معمولا از فوم های سرد ارزانتر بوده و دارای ماندگاری کمتری نیز می باشند. فوم پلی یورتان عمدتا در کالای خواب ومبلمان کاربرد دارند.
همچنین به دلیل کیفیت قابل قبول نوع اسفنجی آن، این فوم در تولید انواع مبلمان، تخت خواب، موکت و کفپوش و … به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تشخیص کیفیت انواع صندلی

فوم سرد چیست و چه کاربردی دارد؟

این نوع فوم، بهترین فوم برای مبل راحتی و همین طور برای تهیه صندلی های باکیفیت و تا حدودی گران قیمت می باشد. فوم سرد، از طریق واکنش مواد شیمیایی بر روی اسفنج ساخته می شود. علت نامگذاری و دوام بالای این نوع فوم این است که در دمای پایین تری ساخته شده و باعث می شود در اثر نشستن و برخواستن زیاد از روی صندلی، اصطلاحا نشیمن صندلی نشست نکند.

بیشترین محل استفاده از فوم سرد در بخش نشیمن مبلمان استیل و سلطنتی هست که دارای قیمت و تولیدکننده های مختلفی دارد و مثل تمام مواد اولیه بازار دارای درجه کیفیتی متفاوتی می باشد. نشیمن مبل ساخته شده از فوم سرد، کمی خشک و سفت بوده که در مقابل مبلمان راحتی، آن راحتی خاص را ندارد. در صورتیکه فوم سرد استفاده شده در مبل از کیفیت بالایی برخوردار باشد می تواند برای سالها از ان استفاده نمود.

 

 

 

فوم-گرم-مبلمان-پاندا

                                                                                                           

فوم گرم چیست و کجاها کاربرد دارد؟

علت نامگداری فوم گرم به این دلیل است که در دمای بالا پخته می شود. فوم گرم نوعی فوم انعطاف پذیر پلی یورتان (پلی اورتان) می باشد. از فوم گرم در پوشش صندلی های اداری و خانگی، نشیمن مبلمان اداری و خانگی ارزان قیمت استفاده می گردد.

تفاوت فوم سرد و فوم گرم چیست؟

حال بیایید نکاتی را برای شناخت بهتر تفاوت فوم سرد و گرم با هم بررسی کنیم. استفاده از حرارت غیر مستقیم یا دمای پایین در فرایند تولید فوم سرد موجب شکل گیری بهتر مولکول ها شده که این امر باعث عملکرد بهتر و دوام بالای این نوع فوم می شود.
بر خلاف فوم سرد، فوم گرم در دمای بالا کوره و با حرارت مستقیم تولید می شود. سفت بودن خصوصیت اصلی فوم گرم بوده هر چند که این میزان سفتی به مرور زمان نرم تر می شود. از دیگر ویژگی های فوم های گرم، طول عمر کمتر نسبت به فوم سرد و گودشدگی به مرور زمان می باشد.

شیوه تشخیص فوم سرد از فوم گرم

حال با شناخت تفاوت فوم سرد و گرم می بایست بدانید که چگونه این دو را از هم تشخیص دهید. در صورتیکه روی فوم مورد نظر با دست فشار وارد نمایید و جای دست شما روی فوم باقی نماند آن فوم سرد است و در حالتی که جای انگشتتان به صورت فرورفتگی باقی بماند، از نوع فوم گرم می باشد.
بعلاوه فوم های سرد در دمای پایین سفت می شوند لذا فوم سرد استفاده شده در مبلمان در فصل های سرد سال بر خلاف ماههای گرم، سفت تر خواهد بود.

استفاده از اسفنج در مبلمان

فوم را می توان بهترین گزینه برای پوشش کف مبلمان دانست که البته در برخی موارد مقرون به صرفه نخواهد بود لذا در بسیاری از موارد و به جهت کاهش هزینه تمام شده، از اسفنج برای قسمتهای ذکرشده استفاده می شود. البته قابل ذکر است که اسفنج 35 کیلویی به علت اینکه سفت و قابل شست و شو بوده و با گذشت چندماه از خرید مبل، شکل و ظاهر خود را از دست نمی دهد، مناسب ترین نوع اسفنج جهت این نوع کاربرد می باشد.

فوم های مورد استفاده در نشیمن و پشتی مبلمان و انواع صندلی

برای اینکه کامل تر با بهترین فوم برای مبل راحتی آشنا شوید، می خواهیم لیستی از این فوم ها را برای شما شرح دهیم:

  • فوم پنبه ای
  • فوم نمدی
  • فوم چسبی
  • فوم فنری
  • فوم لایه ای
  • فوم گرم
  • فوم سرد
  • فوم ویژه
  • لایکو
  • و…

نتیجه گیری 

در این محتوا سعی کردیم با انواع فوم مبل و صندلی شما را آشنا کنیم. با این توضیحات سوال اینجاست که کدام یک از این مواد اولیه (فوم سرد یا فوم گرم ) برای نشیمن مبل ما مناسب است؟ و باید از کدام استفاده کنیم؟

استفاده از هر دوی این مواد اولیه در صندلی و مبل شما می تواند عمر و دوام بسیار بالا و خوبی را رقم بزند اما هر یک از این دو مواد اولیه دارای ویژگی منحصر به فرد خود هستند و نمی توان انکار نمود که در مواردی به یکدیگر برتری دارند اما آنچه می توان گفت این است که در 99 درصد مبلمان سلطنتی و استیل، در نشیمن از فوم سرد و در 80 درصد از مبلمان راحتی در نشیمن خود از اسفنج پرتراکم سی یا سی و پنج کیلویی استفاده می شود.

ارسال پیام