انواع ترولی حمل بار | راهنمای خرید و انتخاب ترولی

ترولی حمل میز و صندلی بنکوییت - آشنایی با ترولی حمل و انواع آن

انواع ترولی حمل بار | راهنمای خرید و انتخاب ترولی

در این نوشتار میخواهیم شما را با انواع ترولی حمل بار میز و صندلی بنکوئیت، ترولی سرو غذا، خانه‌داری و جمع‌آوری ظروف کثیف آشنا کنیم. همه ما کم و بیش با ترولی‌ها آشنایی داریم؛ اینجا به بررسی و معرفی این وسیله کاربردی و انواع‌ آن می‌پردازیم تا بتوانیم به شما در فرآیند آشنایی با ترولی […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1401/01/30
دسته بندی‌: آموزشی ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

در این نوشتار میخواهیم شما را با انواع ترولی حمل بار میز و صندلی بنکوئیت، ترولی سرو غذا، خانه‌داری و جمع‌آوری ظروف کثیف آشنا کنیم. همه ما کم و بیش با ترولی‌ها آشنایی داریم؛ اینجا به بررسی و معرفی این وسیله کاربردی و انواع‌ آن می‌پردازیم تا بتوانیم به شما در فرآیند آشنایی با ترولی حمل و انواع آن کمک کرده باشیم. در ابتدا تعریفی کوتاه درباره ترولی حمل ارائه می‌دهیم تا با این وسیله آشنا شوید؛

در ادامه به توضیحاتی درباره ابعاد، وزن، ارتفاع و نیروی مناسب برای حمل ترولی خواهیم پرداخت تا بتوانید نوع استاندارد ترولی حمل را به خوبی شناسایی کنید. در پایان نیز انواع ترولی حمل بار را به صورت کاربردی معرفی خواهیم کرد. ترولی‌های معرفی شده در این مطلب، ترولی حمل میز و صندلی بنکوئیت، ترولی سرو غذا، ترولی جمع‌آوری ظروف کثیف و ترولی خانه‌داری می‌باشد.

ترولی حمل چیست؟

ترولی حمل به وسیله چرخ‌داری گفته می‌شود که با نیروی انسان به حرکت در می‌آید. ترولی‌ برای حمل بارهای مختلف کاربرد دارد. شاید انواع آن‌ها را در هتل‌ها، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و فرودگاه‌ها دیده باشید. ترولی‌ها، قفسه‌ها و محفظه‌هایی در اندازه‌های مختلف دارند که با توجه به کاربرد، نوع و اندازه آن‌ها متفاوت خواهد بود.

ترولی‌ها شاید در نگاه اول وسیله ساده‌ای به نظر برسند اما باید بدانید که همین وسیله ساده اگر به خوبی و با دقت طراحی نشود موجب آسیب و مشکلات زیادی خواهد شد. مشکل عمده ترولی‌ها در چرخ‌های آن است. اگر ترولی‌ها چرخ‌های ثابت یا متحرک غیر استاندارد داشته باشند، هدایتشان دشوار خواهد شد. از طرفی بعضی از آن‌ها دستگیره‌های نامناسبی برای گرفتن و هدایت دارند. در مواردی نیز، چرخ‌های ترولی روی زمین آسفالت به خوبی حرکت می‌کنند اما روی فرش یا مکان‌های ناهموار به سختی جلو می‌روند و نیاز به فشار بیشتر دارند. این‌ نکات، مواردی است که در زمان خرید ترولی باید توجه زیادی به آن کرد. در ادامه این مطلب، به بررسی ابعاد، وزن، ارتفاع و نیروی مناسب برای حمل ترولی می‌پردازیم:

 

آشنایی با ترولی حمل و انواع آن - ترولی حمل میز و صندلی بنکوییت بنکوئیت ترالی

ابعاد ترولی حمل بار

اگر ترولی را در بیش از یک اتاق استفاده می‌کنید باید ابعاد آن را به گونه‌ای انتخاب کنید که بدون برخورد با موانع مختلف، به راحتی از آستانه درهای مختلف رد شود. ترولی‌ها نباید خیلی طویل باشند. شاید این طور به نظر برسد که هر چه ترولی طول بیشتری داشته باشد وسایل بیشتری می‌توان در آن قرار داد، این در حالیست که طویل بودن ترولی باعث دشوار شدن حمل و نقل و جابجایی آن خواهد شد. لذا ابعاد یک ترولی مناسب باید با توجه به فضای کاری و نوع چیدمان میز و صندلی ها درنظرگرفته شود.

وزن ترولی حمل بار

ترولی‌ باید وزن متوسطی داشته باشد. ترولی‌ سبک نمی‌تواند به خوبی وزن وسایل را تحمل کند و احتمال دارد با برداشتن وسیله‌ای سنگین، تعادل خود را از دست داده و واژگون شود. در مقابل، ترولی که سنگین است، نیاز به نیروی زیادی برای حرکت کردن دارد و به همین ترتیب قدرت مانور کمتری خواهد داشت. وزن ترولی به طور استاندارد باید 15 الی 20 درصد وزن کل ترولی به همراه بار را تشکیل دهد. فولاد‌های تو خالی و لوله‌ای شکل، بهترین جنس برای ساخت ترولی هستند زیرا وزن مناسبی داشته و محکم هستند.

ارتفاع ترولی حمل بار

باید بدانید که برخی از انواع ترولی حمل بار را نمی‌توان به راحتی در هر مکانی جا داد و مکان زیادی را اشغال خواهند کرد. ارتفاع ترولی به همراه وسایل درون آن نباید به اندازه‌ای باشد که جلوی دید فرد را موقع هل دادن ترولی بگیرد. طبق بررسی‌های انجام شده، بهترین ارتفاع ترولی برای زنان 91 سانتی‌متر و برای مردان 99 سانتی‌متر است. این موضوع نشان می‌دهد که ترولی‌هایی با ارتفاع میانگین 95 سانتی‌متر، ترولی‌های مناسبی خواهند بود. اگر ترولی به صورتی است که باید آن را بکشید، بهتر است دسته آن به قدری از بدنه ترولی فاصله داشته باشد که موقع حرکت به پای فرد برخورد نکند.

نیروی مناسب برای هل دادن ترولی حمل

طبق توصیه‌های سلامت و ایمنی، نیروی مناسب برای هل دادن هر ترولی باید بین 17 تا 25 کیلوگرم باشد و برای مسافت‌های کوتاه به نیروی ثابتی که حدوداً بین 6 تا 12 کیلوگرم است نیاز خواهد بود. با ترازوی فنری به راحتی می‌توان نیروی لازم برای هل دادن هر نوع ترولی را به‌دست‌آورد. اگر اندازه نیروی به دست آمده بیشتر از استاندارد تعیین شده باشد، مطمئناً در دراز مدت به بدن انسان آسیب جدی وارد خواهد کرد.

 

آشنایی انواع ترولی‌ حمل بار

ترولی حمل صندلی بنکوئیت

یکی از انواع ترولی‌های رایج در مکان‌های پذیرایی، ترولی حمل صندلی بنکوئیت است.

این ترولی‌ بسته به نوع، توانایی حمل حداقل ده صندلی را داشته و از چرخ های لاستیکی محکم و باکیفیتی برخوردار بوده و باعث حرکت دادن آسان آن روی زمین‌های ناهموار می شود. ترولی حمل صندلی بنکوئیت، ساده و محکم است و به شما کمک می‌کند که در زمان کم، صندلی‌های خود را جمع کنید.

مزیت دیگر استفاده از ترولی حمل صندلی بنکوئیت این است که می‌تواند از کف اتاق شما محافظت کند تا از خراش و ساییدگی که هنگام کشیدن پایه‌های صندلی روی زمین رخ می‌دهد، جلوگیری نماید. روش استفاده از آن نیز بسیار راحت است.

صندلی‌های بنکوئیت خود را از قبل روی هم بگذارید. ترولی را پشت صندلی‌ها ببرید، کمی آن را به سمت جلو متمایل کنید تا زیر صندلی‌ها قرار بگیرد.

سپس ترولی را به عقب بکشید و آن را به هر سمتی که می‌خواهید هدایت کنید. وجود دستگیره نیز امکان حرکت آسان ترولی را در هنگام حمل و نقل فراهم می‌کند.

نیازی به سرهم کردن هیچ قطعه‌ای برای داشتن ترولی حمل صندلی بنکوئیت نیست. ترولی‌ها از قبل به صورت کامل ساخته شده و در اختیار شما قرار خواهند گرفت. این ترولی‌ها معمولاً از فولاد یا لاستیک ساخته می‌شوند و حدوداً بیشتر از پنج کیلوگرم وزن دارند. البته ترولی‌های حمل صندلی بنکوئیت انواع مختلفی دارند. بعضی از ترولی‌های حمل صندلی، بزرگ‌تر بوده و بیش از 10 صندلی را می‌توان با استفاده از آن‌ها حمل کرد.

بعضی دیگر از آن‌ها برای حمل مدل خاصی از صندلی‌، مثل صندلی‌های بنکوئیت تاشونده یا روی هم قرار گیرنده مناسب هستند. لازم است در هنگام خرید صندلی کافی شاپ، حتما با توجه به نوع صندلی مصرفی، ترولی حمل خریداری شود.

ترولی حمل میز بنکوئیت

از جمله ترولی‌های بزرگ و سنگین وزن، انواع ترولی‌ حمل بار (میز بنکوئیت) هستند که کار جابجایی و حمل میز بنکوئیت را به عهده دارند. از جاییکه میزهای بنکوئیت به صورتی ساخته می‌شود که قابلیت تا شدن یا روی هم قرار گرفتن را دارند، لذا ترولی‌هایی مناسب با این نوع میزها ساخته‌ شده تا کار جابه‌جایی و جمع کردن میز‌های بزرگ‌ را راحت کند.

این ترولی‌ها معمولاً دارای قالب فولادی قوی، چرخ‌های محکم و سازگار با هر سطحی هستند. کف ترولی را معمولاً از موادی مثل چوب به همراه روکشی از الیاف می‌سازند که به لبه‌های میز آسیبی وارد نکند. هر ترولی، به طور استاندارد می‌تواند حداقل بین 8 تا 10 میز را در کنار هم جابه‌جا کند.

ترولی‌ میز بنکوئیت هم مانند ترولی صندلی بنکوئیت انواع مختلفی با گنجایش‌های مختلف دارد. بعضی از آن‌ها فقط برای میزهای مستطیل شکل و بعضی برای میزهای گرد مناسب هستند.

 

 

ترولی - ترولی حمل میز بنکوییت بنکوئیت - ترولی حمل

ترولی - ترولی حمل صندلی بنکوییت بنکوئیت - ترولی حمل

مبلمان-پاندا-PND-carrying-dirty-dishes-Trolley

مبلمان-پاندا-PND-food-Trolley

 

ترولی سرو غذا

یکی از انواع ترولی حمل بار، ترولی سرو غذا است که وسیله‌‌ای کاربردی جهت سرو وعده‌های غذایی و همچنین سرو چای یا قهوه در مکان‌های مختلف تولید شده‌ است.

ترولی سرو غذا، در شکل‌ها، رنگ‌ها و با متریال‌های مختلفی تولید می‌شود. می‌توان سبک و رنگ این ترولی‌ها را مطابق با مبلمان تهیه کرد تا علاوه بر کاربردی بودن، زیبایی و هماهنگی خاصی را به فضا القا کند.

ترولی‌ سرو غذا در زمان‌های قدیم به صورت کلاسیک و تشریفاتی بودند ولی امروزه کاربرد بیشتری برای کسب‌وکارهای مختلف پیدا کرده‌اند. این ترولی‌ها را می‌توانید هنگام صرف غذا در کنار میز نگه‌دارید تا ظروف اضافی را روی آن قرار دهید. این کار باعث خلوت‌تر شدن میزها و دسترسی بهتر مهمانان به غذاهای روی میز خواهد شد.

ترولی‌هایی که در فضای باز استفاده می‌شود، عملکرد یکسانی با ترولی سرو غذا در فضای مسقف دارد اما باید به جنس این نوع ترولی‌ها توجه بیشتری شود. جنس ترولی‌ سرو غذا در فضای باز باید با شرایط جوی به خوبی سازگار و در برابر اشعه خورشید مقاوم باشد.

انواع ترولی حمل بار و سرو غذا بنا به سلیقه خریدار در جنس‌ها و متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند.جنس پلاستیکی آن در رنگ‌های مختلف نیز وجود دارد. همچنین این ترولی‌ها با شیشه‌های محکم یا استیل نیز ساخته می‌شود.

ترولی جمع‌آوری ظروف کثیف

برای سرعت بخشیدن به عمل سرویس‌دهی میز غذاخوری، از ترولی جمع‌آوری ظروف کثیف استفاده می‌کنند. ترولی جمع‌آوری ظروف کثیف با کاهش زمان مورد نیاز برای تمیز کردن میز، به یاری بخش خدمات آمده است.

این ترولی‌ها از موادی با کیفیت بالا و در اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلف برای استفاده روزمره در آشپزخانه‌ها، کترینگ‌ها و مکان‌های غذاخوری پر رفت‌وآمد، ساخته شده‌اند، به همین دلیل با توجه به تنوعی که این نوع ترولی دارد، به راحتی می‌توانید ترولی جمع‌آوری ظروف کثیف مناسب نیاز خود را پیدا کنید.

ترولی جمع آوری ظروف کثیف، علاوه بر قسمت‌هایی برای چیدن ظروف مختلف، مخزنی هم برای زباله دارند که می‌توان در هنگام جمع کردن میز غذا، آشغال‌ها را هم در محل مناسبی تخلیه کرد.

این نوع ترولی‌ها مصرف روزانه و مداوم دارند و بر عکس ترولی‌های سرو غذا کمتر به ظرافت و زیبایی در طراحی‌شان توجه می‌شود. ترولی جمع‌آوری ظروف، معمولاً از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود که رایج‌ترین آن جنس پلاستیکی است. این نوع ترولی با توجه به کاربردی که دارد باید به گونه‌ای انتخاب شود که بتوان به راحتی همه قسمت‌های آن را از چربی‌ها و کثیفی‌های احتمالی پاک کرد.

ترولی خانه‌داری (cart)

یکی دیگر از انواع ترولی حمل بار، ترولی بار خانه داری است. از جاییکه تمیز کردن اتاق‌، حمام، دستشویی و محل‌های رفت آمد افراد جزئ مهمترین کارهای کارکنان خانه‌داری در هتل، رستوران یا هر مکان تشریفاتی می باشد، لذا حمل و جابجایی وسایل و لوازم مربوطه، کاری دشوار و وقت گیر خواهد بود. لذا با استفاده ترولی مخصوص خانه داری می‌توان کار نظافت و تمیزکاری مکان‌های مختلف را در زمان کم و همچنین با صرف هزینه و انرژی کمتری انجام داد که این امر باعث جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان و کارکنان خواهد شد.

ترولی‌ خانه‌داری، طبقه‌ها و قسمت‌های مختلفی داشته و بسیار جادار بوده و از هر بخش می‌توان برای قراردادن وسایل خاصی استفاده کرد. برای مثال یک بخش آن برای قرار دادن ملحفه‌های اتاق‌ها، قسمتی برای حوله‌ها و قفسه‌ای هم برای وسایل حمام و شست‌وشو در نظر گرفته خواهد شد. ترولی خانه داری باید به قدری جا‌دار باشد تا بتوان همه وسایل مورد نیاز را در آن گذاشت.

مقدار وسایلی که روی ترولی قرار داده می‌شود به تعداد اتاق‌ها و نوع اتاق‌هایی که در آن طبقه هستند، بستگی دارد. ترولی خانه‌داری معمولاً در انبار هر طبقه نگه‌داری می‌شود. ترولی‌ها باید دارای مخزنی برای ریختن زباله‌ها و جایی برای گذاشتن جاروبرقی در آن باشد. ترولی‌ها بهتر است در هر دو طرف، دسته داشته باشند تا بتوان آن‌ها را به راحتی در هر دو جهت حرکت داد.

این ترولی‌ها اغلب از فلز یا چوب ساخته می‌شوند. ترولی‌های خانه‌داری آن قدر گنجایش دارند که تقریباً می‌توان هر وسیله مورد نیازی را برای اتاق مهمان و همین طور مواد شوینده و پاک‌‌کننده را درون آن گذاشت. این وسیله به صرفه‌جویی در زمان کمک بسیاری خواهد کرد.

ترولی خانه داری - آشنایی با ترولی حمل و انواع آن - ترولی حمل میز و صندلی بنکوییت

چند نکته درباره استفاده بهتر از ترولی‌های خانه‌داری

  • بعد از هر بار استفاده، آن‌‌را تخلیه کنید تا اگر قطعه‌ای از آن خراب شد، زودتر متوجه مشکل شوید.
  • هر چند وقت یک بار، گردوغبار و لکه‌های روی آن را تمیز کنید.
  • وسایل را با توجه به وزن آن‌ها، روی ترولی قرار دهید.
  • وسایل سنگین را در پایین‌ترین قسمت و وسایل سبک‌ را در طبقات بالا قرار دهید.
  • هیچ‌گاه ترولی را بیش از حد استاندارد پر نکنید زیرا باعث استهلاک سریعتر آن خواهد شد.

 

 

شرکت مبلمان پاندا - اینستاگرام
شرکت مبلمان پاندا - پینترست
شرکت مبلمان پاندا - تلگرام
شرکت مبلمان پاندا - آپارات

 

ارسال پیام