اهمیت تست جوش در تولید صندلی، میز و مبلمان

تست جوش در ساخت صندلی

اهمیت تست جوش در تولید صندلی، میز و مبلمان

به کمک مقاله “اهمیت تست جوش در تولید صندلی، میز و مبلمان” می توانید اطلاعات خوبی در رابطه با جوش مناسب برای اتصال قطعات صندلی خود داشته باشید و از کیفیت بالای جوش کالای میز، صندلی و مبلمان خود اطمینان پیدا کنید، هر چند کیفیت جوش اصطلاحی نسبی است و آنچه که حرف آخر را […]

نویسنده: حسام شیخی
تاریخ: 1401/01/30
دسته بندی‌: آموزشی ،
نظرات: دیدگاهی وجود ندارد

به کمک مقاله “اهمیت تست جوش در تولید صندلی، میز و مبلمان” می توانید اطلاعات خوبی در رابطه با جوش مناسب برای اتصال قطعات صندلی خود داشته باشید و از کیفیت بالای جوش کالای میز، صندلی و مبلمان خود اطمینان پیدا کنید، هر چند کیفیت جوش اصطلاحی نسبی است و آنچه که حرف آخر را می زند تست واقعی جوش در یک قطعه ساخته شده است. به طور کلی جوشی کیفیت مناسب دارد که از نظر ظاهری شرایط لازم را داشته باشد و بتواند تنش ها و فشارهای مورد نظر طراح را به خوبی تحمل کند. در ابتدای این متن به چیستی فرآیند “آزمایش جوش” می پردازیم. با ما همراه باشید.

آزمایش جوش چیست؟

به طور کلی آزمایش جوش اسکلت فلزی به یک سری عملیات گفته می شود که مسیر را برای فرد جوشکار در اجرای روند جوشکاری بر مبنای استانداردهای مد نظر اداره استاندارد مشخص می کند. آنجایی که یک اسکلت فلزی در حین ساخت ممکن است با انواع نقص ها در اندازه های متفاوت رو به رو شود و این نواقص با توجه به اندازه و ماهیت خود، کارکرد اسکلت را تحت تأثیر خود قرار دهد. در نتیجه آزمایش جوش اسکلت فلزی قبل از اجرای روند جوشکاری بسیار حائز اهمیت است. در واقع این فرایند به منظور آشکار سازی عیوب و نواقص این قطعه در مرحله ساخت و نیز مشاهده آهنگ رشد تمامی متریال های این قطعه در حین عمر کاری انجام می گیرد. اما لازم است این فرایند با وسایل و امکانات مرغوب و قابل اعتمادی صورت پذیرد.

امروزه جوشکاری اسکلت فلزی به عنوان یکی از مسائل بسیار مهم در حیطه ساخت و ساز و صنعت میز و صندلی و انواع مبلمان به حساب می آید. اهمیت این موضوع به خاطر ساخت و سازهای مستحکم و بادوامی که امروزه در تمامی نقاط ایران و جهان در حال پیشرفت است چندین برابر شده است. به همین خاطر موضوع آزمایش جوش اسکلت فلزی، توجه بسیاری از جوشکاران سازه های صنعتی نظیر میز و صندلی و مبلمان فلزی را به خود جلب نموده است.

 

بهترین میزهای رستورانی در راهنمای خرید میز و صندلی فضای باز 

بازرسی چشمی پس از فرآیند جوشکاری

بازرسی چشمی پس از جوشکاری، در ارزیابی کیفیت بسیار مفید است، حتی اگر روش‌های ارزیابی دیگری در سنجش استحکام قطعات متصله میز و صندلی مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که جوشکاری پیش می‌رود، نقص‌های سطح مانند ترک‌ها، تخلخل و حفره‌های پر نشده فقط توسط بازرسی‌های چشمی شناسایی می‌شوند، که منجر به تعمیرات یا عدم قبولی کار می‌شود.

برای این که بازرسی از معایب سطح امکان پذیر باشد، کثیفی جوش باید تمیز و برطرف گردد. یک ذره بین  10x در تشخیص خوب شکاف‌ها و سایر خطاها، مفید عمل می کند. بازرسی چشمی، محبوب‌ترین و پر کاربرد‌ترین تکنیک‌های بازرسی غیر مخرب است. جوش‌های تکمیل شده باید مطابق برنامه‌ها و مشخصات مورد بررسی قرار گیرند. متداول‌ترین جوش‌هایی که در این زمینه باید مورد بررسی قرار گیرند، جوش‌های نواری هستند. جوش‌های نواری بر اساس طول ساق جوش طراحی می‌شوند. اگر طول ساق جوش کمتر از ابعاد مشخص شده باشد، نیروی لازم، کمتر از آن مقداری است که اتصال برای آن طراحی شده است. همچنین گلوگاه جوش نیز باید بررسی شود.

جزئیات چک کردن قبل از جوشکاری

 1. موادی که باید جوش داده شوند به همراه استاندارد‌های مرتبط (ASME، ASTM، و غیره).
 2. گواهینامه‌ی صلاحیت جوشکار، نقشه‌ها و اسناد مربوطه.
 3. تجهیزات جوشکار و الکترودها، شامل سیستم‌های ذخیره و خشک کردن.
 4. آماده سازی لبه‌ی جوش و زوایای صحیح.
 5. درزهای اتصال.
 6. پاک کردن نوار یا حلقه‌ی پشت بند.
 7. تنظیم و هماهنگی کامل و مناسب.
 8. رو‌ش‌های جوشکاری در طول جوش دادن.

جزئیاتی که در حین جوشکاری می بایست چک و بررسی شوند

 1. درجه حرارت پیش گرم و میانی
 2. تمیز کردن، تراشیدن، سنگ زنی یا رویه برداری
 3. نقص‌های ساختاری و ناپیوستگی
 4. ارسال درجه حرارت، زمانی که مشخص شده است

جزئیاتی که پس از جوشکاری می بایست چک و بررسی شوند

 1. بررسی درستی ابعاد جوشكاری، با استفاده از خط کش یا ابزار اندازه گیری نوار جوش.
 2. سازگاری با طراحی و الزامات روش
 3. پذیرش جوش با توجه به ظاهر و کیفیت ساخت
 4. بررسی و رفع هرگونه حفره‌ی پر نشده، تخریب، ترک، روی هم افتادگی
 5. ارسال درجه حرارت، زمانی که مشخص شده است

تست جوش در ساخت صندلی

لازم به ذکر است تمامی استانداردهای مربوط به جوشکاری محصولات در شرکت مبلمان پاندا و در تولیدات این شرکت با دقت بالا رعایت می شود و شرکت پارس سامان توس تست جوش محصولات پاندا را انجام داده که تعدادی از تأییدیه های آن را در زیر ملاحظه می کنید:

 

 

شرکت مبلمان پاندا - اینستاگرام
شرکت مبلمان پاندا - پینترست
شرکت مبلمان پاندا - تلگرام
شرکت مبلمان پاندا - آپارات

 

ارسال پیام